ATEŞLİ SECA - Polonya Custom Operational Group'tan bir Brat Yamaha XJ750

Haziran 06, 2017


     Yeni jenerasyon motosikletlerde, güya konforumuz için geliştirilmiş bir sürü zımbırtı gerçekten söylenildiği kadar işlevsel mi? Gerçekten neyin hayati olup olmadığını biri karar verseydi kesinlikle bir asker olurdu. O zaman bir askerin yeniden tasarladığı, olabildiğine işlevsel hale getirilmiş bu motosikleti inceleyelim. Karşınızda Piotr ve yeniden silahlandırılmış motosikleti, Yamaha XJ750 Seca.


'Custom Operational Group', Polonya'dan profesyonel bir asker olan 'Piotr' tarafından işletilen bir atölye. Garajında eski ve yorulmuş birçok klasiğe için ikinci bir hayat veriyor. Çoğunlukla 70'lerden ve 80'lerden Japon motosikletleri ile uğraşıyorlar. Garajları, yalnızca çok basit ekipmanlarla donatılmış durumda. Motosiklet parçalarının çoğunu "old school" geleneklerine göre elle yapıyorlar. Kaynak işçiliğinden, elektrik tesisatına kadar, her şey Piotr tarafından el yapımı.


 "Eklemeliyim ki teknik eğitimim yok" diye belirtiyor Piotr. "Her şeyi kendi kendine öğrenmiş. Konu ile ilgili makaleler okuyup, YouTube videoları izlemiş. Ayrıca meslektaşlarından değerli tavsiyeler almak için aylarca çalışmış. Birkaç yıl önce Piotr, Polonya'da Custom Motosiklet fanatikleri içinbir destek platformu olmadığını fark etmiş. Bu yüzden çok kısa sürede bir web sitesi, bir Facebook fan sayfası ve  bir YouTube kanalı kurmuş.

Günümüzde Piotr, Polonya çapında özel moto etkinliklerinin organizasyonunda yardımcı oluyor.


    Motosiklet yapılırken, başlangıç noktası olarak tekerlekler alınmış. Gövde daha sonra bulunmuş. İlk önce bütün fabrikasyon fazlalıklar atılmış. Agresif bir motor istenildiği için daha agresif lastikler takılmış.

     Eski bir Kawasaki KZ'nin yakıt deposu denemişler ve harika göründüğünü fark etmişler.  
Şasenin arka kısmı daha kısa bir görünüm için kesilmiş. Kuyruk kısmına stop ışıkları gömülmüş.
 
   Arka süspansiyon sistemi de tamamen değiştirilmiş. Bu sistem Honda CBR'den alınmış. Ön takımda ise Yamaha XJ600 parçaları kullanılmış. Saldırgan görünümü güçlendirmek için askeri araçlarda kullanılanlara benzer bir far takılmış. "Elbette modifiye edildi ve yürürlükte olan tüm kural ve standartlara uyuyor "diyor Piotr. Daha sonra tüm parçaları çıkarılan motosiklet, son vidasına kadar sökülüp kumlama ve toz boyama için gönderilmiş.
   Motor bloğu, cilalanıp ve parlatıldıktan sonra elektrik tesisatına sıra gelmiş. XJ, çok sayıda sensör, anahtar ve benzeri donanıma sahipmiş. Tüm bu gereksiz bileşenler atılınca, motosikletin kablolama gereksinimlerini önemli ölçüde azalmış.


   Hava filtresi Piotr'un bir arkadaşı tarafından yapıldı; Paslanmaz çelik ve düz çelikten oluşan bir kombinasyon ile Yamaha'ya görsel kontrast eklenmiş. Benzer şekilde, özel yapım egzoz ve bileşenleri, askeri teçhizatlara benzetilmiş. Ardından borular, renksiz, yüksek sıcaklıktaki vernik püskürtülmeden önce bir miktar yakılmış.
     Piotr'ın bu brat'ın en sevdiği kısmı, benzin deposu ve üzerindeki Yamaha speedblock boyasıymış.  Piotr ekliyor. "Bu, birkaç kat cila ve bazen elimde olmayan bir sürü çalışma ve sabır eklemeyi gerektiriyor. Bunun gibi projeler tevazuyu öğretir ve bize her şeyi hızlı yapamayacağınızı hatırlatır. "

Kaynak: www.pipeburn.com
http://www.customcult.pl/

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe