BAVYERALI BOBBER: Olağanüstü bir BMW R50/3

Haziran 06, 2017


Motosiklet modası gelir, geçer, ancak bobber 1930'lardan bu yana hep vardır. 80 yıldır bobberin cazibesi hâlâ güçlüdür: Günümüz modern modeller bu cazibeyi karşılamaktan hala uzaklar.

BMW, bahsettiğimiz şey ile alakalı bir marka değil. Fakat Avusturya'daki bu çarpıcı makine, ABD ve İngiltere'dekilerden çok daha iyi olmuş olabilir.   Bu sıradışı BMW bobberin yapımcısı, eski üniversite kenti Graz'da bulunan küçük bir atölye, Titan. Dağlarla çevrili şehir fotoğraf çekimi için mükemmel olmasına rağmen motosiklet yapmak için zorlu bir yer.


Teknisyen Michael Siebenhofer'e göre, yapısal değişiklikler söz konusu olduğunda Titan'ı hiçbir şey engelleyemez. Ancak bu proje sıradışıydı: 'Boxer, Harley'e dönüştü' diye özetledi."Tüm teknik parçalar en ince-basit ve modern olmalıydı" diye ekliyor. "Arka süspansiyon mu? Hayır. "Şasi mümkün olduğunca eski, tercihen 2. Dünya Savaşı'ndan kalma olmalı, ancak ateşleme modern ve güvenlik için elektronik olmalı.

 Titan doğru duruşu bulmak için, dingil mesafeleri, dingil yükleri ve direksiyon açısını hesaplamaya başladı. "Biz, bir Wehrmacht modeli bir R75'in işe yarayacağını düşünüyorduk - tabii ki, yanındaki sepet olmadan. Sonra eski BMW'lerde olağanüstü bir uzman olan Herr Zink'i bulduk. Ona projemiz hakkında bilgi verdik ve ikinci biranın ardından bize herhangi bir eski şasi ama R75'i almamızı ikna etti: "Görünüşe göre R75, savaş yıllarının da etkisiyle düşük kaliteli çelikten yapılmıştı.    Titan, Bir başka bira ve BMW'nin tarihi edebiyatını bir kez daha irdeledikten sonra Herr Zink'in çatı katında 1956 yılından kalma bir R50 / 3 şasesi satın almaya karar verdi. "Ucuz değildi," diye itiraf ediyor Michael. 

Graz'daki atölyeye geri döndüğünde, Michael ve ekibi arka süspansiyonu R50 şasesinden çıkardı ve kardan aksın aksine yeni bir montaj yeri geliştirdi. 70'lerin sonlarından 80lerin başlarına kadar bir motor ve vites kutusu için aranmaya başladı ve makul fiyatlı R75 / 7 bulundu. "Sadece tekerlek göbeklerini, motoru, şanzımanı ve ön maşayı tuttuk." diyor Michael. Ön maşa burularına modern Wirth yayları sokulmuş. Ardından Alman uzman AME Chopper'ın 9 ° rake kiti ile R50 / 3 çerçevesine bağlanmıştır. Sonunda, ünlü Avusturyalı metal işçileri Blechmann tarafından 70 saat süresince üzerinde çalıştığı çarpıcı alaşım maşa kaplamaları ortaya çıkmış.

Tekerleklerde orijinal göbekleri restore edilip yeni 18" jant telleri ile donatılmış. Kauçuk klasik blok deseni Avon Mk II'ymiş.

Sürücüsü eğer gaz kolunda nazik olmazsa eski tarz lastikler bu gücü taşımak için bayağı zorlanacağa benziyor: 745cc boxer motoru Siebenrock Big Bore Kit ile yeniden inşa edilmiş ve 1070 cc'ye kadar yükseltilmiş ve 70 süper Alman beygir gücüne ulaştırılmış.
Yeni bir kat yüksek ısılı boyadan sonra, R50 / 3 şasisine seramik kaplamalı egzoz boruları takılıp, uçlarına Fishtail uçlar eklenmiş. 


   Klasik bobberler biraz huysuz olabilir, ama Sessiz Hektik ateşleme sistemli komple yeni elektrik sistemi ile, Titan'ın BMW'si biraz olsun uysallaşmış.
 
Motogadget m. unit kontrol kutusu Daytona farın içine sığdırılmış. Geniş, eski tarz LSL gidonu üzerine, m.switch butonları ve Rizoma'dan Sguardo gidon ucu sinyalleri bağlanmış.

Bütün bu ihtişamı taçlandıran yakıt deposu... Şasenin üzerine oturacak şekilde bağlanmış, alaşımlı yan kapakları ve diz dayama parçaları ile birlikte 4.5 galonluk el yapımı bir depo.

 
   Koltuktan da ayrıca söz etmek gerekir. Deri ile kaplanmış, kusursuz kakmalar ve mavi dikiş ile, Toyota, Ford ve Chrysler için deri iç mekan tasarlayan ve üreten dünya çapında bir deri uzmanı olan Autostop'un Yunan şubesinin ürünü.


 
   Bu kadar detay, bu motosikleti şimdiye kadar gördüğümüz en özel BMW'lerden biri olmasını sağlıyor ve son zamanlarda en yeni bobber yapımlarından biri oldu. Modern bir KTM, Avusturya'nın ünlü dağ geçitlerini biraz daha hızlı geçebilir ancak biz Titan'ın BMW bobberinin günlük rahat tarzını seçiyoruz.


Kaynak:
Bikeexif
http://titan-motorcycles.com/
Fotoğraflar:http://www.klemenskoenig.at/#1

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe