JAPON HOT ROD'U - The Honda Super Cub

Haziran 09, 2017

   Bir Antartika Araştırma İstasyonunda doğup büyümediyseniz, muhtemelen bir Honda Süper Cub görmüşsünüzdür. Kendisi 1958'den beri 85 milyondan fazla satılan dünyanın en popüler motorlu taşıtıdır.

Böyle bir yavrunun hayata gözlerini açmasının nedeni Deus Japan'daki Motosiklet Operasyonları'nın yeni Direktörü Matthew Roberts'in çarpık hayal gücünden kaynaklanıyor.


Adı Firefly. Bu 1961 model güzel. 1950'lerin ve 1960'ların küçük boy GP ve TT motosikletlerinden ilham alarak, tasarlandı.


Süper Cub'un yapımı, adım adım, farından kuyruğuna kadar kesintisiz modern ve zarif çizgilerle donatıldı


 Yakut kırmızısı, dikişli koltuk yerel döşeme ustası Miauchi-san tarafından yapılmış.

Epoksi kompozit monokok gövde ağırlığı en alt seviyeye indirmiş. En geniş noktasında sadece 105 mm (4½ inç) kalınlığında. yakıt deposu, akü, ateşleme ve elektrik tesisatı bu ince gövdenin içinde gizli. Hepsi cerrahi bir hassaslıkta ince omurganın içine boyunca yerleştirilmiş.

Parlatılmış, orijinal C105 göbekleri, özel halkalarla DID alaşım jantlara bağlanmış. Lastikler sadece 2,75 x 17'dir, dar çatal ve arka çamurluğun içine sığması için bu kalınlığı kullanmaya ihtiyaç duymuşlar.


   Deus'un kendine has dokunuşları motorun her tarafında göze çarpıyor. El yapımı aksesuarlar, Firefly'ın formu ile harmanlanmış; alaşımlı üst köprü, stop lambası ve koltuk arkası. Süspansiyon, Ön maşadaki içindeki gizli süspansiyon ve tamamen ayarlanabilen yarış amortisörleri ile yüksekliği ayarlanabiliyor.

 Her somun, cıvata, yatak ve burç, yıllar öncesindeki fabrika taslakları referans alınarak yeniden tasarlandı. Bu küçük makinede, HRC fabrika ekibini gıpta ettirecek kadar için yeterli sayıda frezeleme ve tornalama var.


   Peki bu kadar çaba neden? Japonya'da 1964 savaş öncesi dönemden kalma Honda Super Cubmotorları için bir yarış düzenlendi. Firefly'da bu yüzden yapıldı.


   Tüm aydınaltma tesisatı kolayca devre dışı bırakılabiliyor. Bu şekilde Cub Pazar günü Fuji Speedway'de yarışabilir ve Pazartesi günü Tokyo sokaklarında çıkabilir.


  Süper Cub'ın inanılmaz üretim rakamlarına rağmen, performans sonuçları şaşırtıcı derecede azdı.


Deus, egzotik motorlar üzerinde uzman bir takım olan Ted'in Special'ın yerel motor uzmanlarını çağırdı. İzin verilen % 20 kapasite artışının hemen altında kalan minik bir dokunuşta bulundular.


 Bu aşırı bir makine, Deus'un Japonya atölyesinin vizyon ve yeteneklerini sergileyen bir niyet beyanı olmasına rağmen kabul edilebilir bir şey değildi.

Roberts, "Japonya, Super Cub'un doğum yeri olduğundan, ağırlığının çok üstüne çıkacak bir tasarım sunmak zorundasınız" diyor.

  Orijinal Süper Cuby'nin mühendislerinden Soichiro Honda onaylar mıydı? Eğer bugün hayatta olsaydı, minnettarlıkla başını sallayacağından eminiz. Ve muhtemelen de gülümseyerek...Kaynak: Bikeexif - Deus Customs | Facebook | Instagram

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe