MUTANT - IRONWOOD MOTORCYCLES'TAN KIZGIN BİR BMW R80

Haziran 24, 2017

    
   BMW R-serisinin popülaritesinde hiçbir şekilde azalma yok. Yuğuruldu ve her yönde büküldü ve sonunda aklımızı başından alacak birşey çıktı. Bu katil R80 Arjan van den Boom'dan.

Arjan'ın atölyesi, Amsterdam'daki Ironwood Custom Motorcycles, düzenli olalarak BMW siparişleri alıyor. 'Mutant' Arjan'ın onikinci boxer'i ve hala heyecan verici bir şekilde yapımlarına devam ettiğinin bir göstergesi.   Bu R80 kişisel bir yapım olduğu için Arjan kısa, kesilmiş bir şasinin ön plana çıkacağı bir şey yaratmaya karar verdi. "Her şey radikal makine yapmakla ilgili" diyor. "Projelerimizin birçoğu ortak kararlarla yapıldı. Bu yüzden başka bir şey olmalıydı. Özgür ama yine de binilebilir."


Hollanda'da doğup büyüyen Arjan, 15 yaşından beri, ilk önce mopedlerde, daha sonra otomobillerde uğraşmış. Makine mühendisliği eğitiminden sonra otomotiv endüstrisinde kariyer yapmaya başladı. ve Arjan bir gün motosiklet ehliyetini aldı."Son birkaç yıldır birçok Japon Süper Motoru Kullandım". "Nürburgring yaşanan kemik kırıkları sıradan bir hale gelmeye başladıktan sonra, 2012'de farklı bir yoldan yelken açmaya karar verdim." diyor


"Custom motosiklet kültürü o yıl Avrupa'da yükselişe geçti ve motosikletler, sanat, moda ve yaşam tarzı hoşuma gitti"    Kısa bir süre sonra Arjan, ilk customunu bir Honda CB550'yi oturma odasında yaptı. Custom Motosikletler giderek bir hobiden çıkıp part-time bir iş haline geldi ve daha sonra bu yılın başlarında, Arjan Ironwood'a tam zamanlı çalışmaya karar verdi. Bu, yeni bir atölye ve daha büyük bir ekip anlamına geliyordu: Eric ve Sam'in yanında, arkadaşları Paul ve Rik de sıklıkla destek veriyor.


Arjan, "Adım adım, yıllarca hala her bir motosikletten birşeyler öğreniyorum ve kendi tarzımı geliştiriyorum" diyor.  "Artık müşteriler orijinal Ironwood motosikletlerinden hoşlanıyor. Bazıları sadece küçük modifiyeler istiyor, diğerleri tamamen sıfırdan yaptırıyor. "
"Her yapım hassas mühendislik ürünü, veya farklı, cesur, yenilikçi veya pahalı olamıyor. Temel olarak müşteri bütçesine, ilham kaynağına ve yapım süresine bağlıkalıyor. Düşük bütçeli müşterilere yardımcı olmaktan hoşlanıyorum. Baştan aşağıya yeniden yapımların ve yeni motosikletlerin tadını çıkarıyorum. Zaman izin veriyorsa, Mutant gibi kendi projelerimi yapıyorum. "


'Mutant', 1985 BMW R80'e dayanıyor ve eşsiz mono şok ve tek taraflı salıncak kolunu koruyor. Arjan, onu şöyle tanımlıyor: "Eski renkler, doğal metal ve saldırgan-on yıl önceki sokak savaşçıları gibi."


Aşırı açılar ve kompakt boyutlar vazgeçilmezdi. Duruşu agresifleştirmek ve motosiklete yalın bir görünüm vermek için Ironwood, ön çatal uçlarını 60 mm kısalttı ve daha uzun, özel yapılmış Hyperpro amortisörleri taktı. Böylece motosikletin ön tarafı mükemmel bir çizgiye sahip oldu.


Arjan, daha sonra daha klasik bir Zündapp deposu seçerek daha keskin bir etki elde etmeyi amaçlıyordu. Sonra, bir Monza depo kapağı, yeni bir benzin musluğu ve Leatherman imzalı özel yapım bir deri depo çantası ile görünüm tamamlandı.


Tıraş bıçağı gibi koltuk bir o kadar keskin ve agresif kısa bir alt çerçeveye oturuyor. Marcel Miller , Alcantara ve deri karışımından oluşan döşemenin yanı sıra depo parçaları ve onlara uygun yapılmış deri elcikleri de üretti.


Egzoz ise bir Honda CBR600RR'den. Koltuk altı Akrapovič susturucusu ile sonlandırılmış Koltuk altındaki alanın geri kalan kısmı, DNA filtresi ve yeniden yapılmış kablolama sayesinde oldukça çıplak. Akü, bir Lityum iyon ünitesi ile değiştirilip, salıncak kolunun hemen önündeki bir kutuya yerleştirilmiş.


Siyah toz kaplamadan önce motora kapsamlı bir kontrol yapıldı ve bütün civatalarına kadar kaplama yapılmış. Arjan ayrıca, Yeni Shinko 270 Super Classic lastikler için Brembo'dan daha büyük diskler ve yeni bir ana silindirle ön frenini güçlendirdiğini söylüyor. "Onlar Firestones'tan daha yuvarlak, bu yüzden biraz daha iyi kontrol ediliyor." diyor ironik bir ifadeyle.


Ön taraftaki LED far Bates tipi bir far kasesine yerleştirilmiş. Bir çift Motogadget sinyal kullanılmış. Arkadaki LED stop kendine motosikletin sasesi içinde bir yer bulmuş.


Bu BMW'nin bir santim bile dokunulmamış tarafı yok. İçinde küçük bir Motogadget hız göstergesi bulunan bir CNC'de ilşenmiş bir mesnete sahip. Kontağın yeri de değiştirilmiş. Daha da yakından bakarsanız, bir sürü ilginç küçük ayrıntıyı göreceksiniz -arka fren teli gibi- Keskin gözler Tarozzi arka takımı ve Fehling clip gidonlarını, ayrıca yeni bir gaz teli düzeni ve kontrol anahtarları görebilir.


Arjan basit bir renk düzeni seçmiş: şase ve tekerlekler siyah, depo Singer Vehicle Design'dan ilham alan klasik bir Porsche 356 renk tonuna sahip. Görünüşü, bu BMW R80'in ne kadar öfkelendiğini vurguluyor, bu yüzden Arjan'ı hayal gücü için alkışlıyoruz.


Mutant'ın fotoğrafları internette yayınlanır yayınlanmaz çok talep görmüş. "Sadece bir instagram fotoğrafından sonra çok iyi teklifler geldi." diyor Arjan. "Eğlenmek için çok uzun zamanım olacağını sanmıyorum!"


Dürüst olmak gerekirse şaşkın değiliz: Bu tür Cafe Racer'lere heyecan verici yeni bir öneri. Ironwood'un yıldızı, oldukça haklı olarak yükselişte.

Kaynak: Bikeexif
Ironwood Custom Motorcycles | Facebook | Instagram | Fotoğraflar Paul van ML


Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe