KABUKTAKİ HAYALET MOTOSİKLETİ - Honda'nın Fütüristik Yapımı

Temmuz 03, 2017


   Kabuktaki Hayalet yani orijinal adıyla "Ghost in Shell" filmini izleyen motosiklet severler Scarlet Johansson'un kullandığı Honda'yı görür görmez bu da nedir dediğine eminim. Japon Mangasından uyarlanan film gişede başarıya ulaşamasa da, filmde kullanılan bu motosiklet için bir şeyler yazmaya değer diye düşünüyorum. (En azından Scarlet'in o kadar hatırı var)


  Honda tarafından tasarlanan bu Fütüristik motosiklet, şehirlerde gelecekte nasıl modeller ile dolaşacağımıza ışık tutuyor olabilir. Tanıyanların da hemen fark edeceği üzerine Bu motor aslında bir Honda NM4'ü temel alıyor. 


     Aslında NM4, Sıvı soğutmalı, 670 cc motorlu, NM4 kabuğunun altında, arka tekerleği, otomatik şanzımanlı bir motosiklet. Filmdeki teknolojiyi göz önünde bulundurursak, Motoko Kusanagi'nin kullandığı bu Honda, elektrik enerjisi ile çalışıyor olmalı. 


    Tasarımı yapan Honda, uygulama için Yeni Zellanda'daki Human Dynamo Workshop ile iletişime geçti. Tasarımlar 3D modellere dönüştürüldükten sonra, NM4'ün kaplamaları ve kalıpları hazırlanmış. Daha sonra bu kalıplarla karbon fiber görünümü elde etmek için fiberglas kaplamalar oluşturulmuş.


    Honda ayrıntıları doğrulayıp onay verdikten sonra, filmde sadece bir kaç kere görünecek bu motosikletten 5 adet yapılması istenmiş. 


  Human Dynamo Workshop'un baştan yarattığı bu Honda tamamen işlevsel durumda. Motor, elektronikler... Marşa basıp sokaklarda Scarlet gibi dolaşabilirsiniz.  
Biraz da filmden bahsetmek gerekirse, insanların teknolojiyle birleştikleri bir gelecekte geçiyor; böylece bilinçler, insan yapımı yeni bedenlere de yüklenebiliyor. Özgün manga hikayesinin Matrix üçlemesi için ilham kaynağı olduğunu da belirtmek isterim.


   Tekrar sefil bedenlerimiz içinde yaşadığımız gerçekliğine dönersek, Kabuktaki Hayalet filmi için üretilmiş bu Honda, Osaka ve Tokyo motosiklet şovlarında sergilenmiş.


    Böyle şekilsiz bir motosikletten "cool" bir makine tasarlayan Honda bize bir mesaj mı vermek istiyor bilemiyorum ama bu tasarımı hakkı ile uygulayan Human Dynamo Workshop'a kocaman bir alkış gönderiyorum.

Nazmi Üney

Kaynaklar: http://www.motorauthority.com - Maxim - Human Dynamo Workshop

Film Fragmanı: (Motosiklet 1:26'da görünüyor) https://youtu.be/sEDctELIm3I

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe