KILIK DEĞİŞTİREN ŞEYTAN - Krugger, Ducati Diavel'i Yeniden Canlandırıyor

Temmuz 03, 2017


Ducati Diavel'in 2010'da piyasaya ilk çıktığındaki heyecanı hatırlıyor musunuz? Bu ‘power cruiser’ yaklaşık yedi yıldır pazardaki popülaritesini koruyor, ama hala 250 kg altında hiçbir şey yok.

Ducati, ilgiyi korumak için Diavel ürün gamını beş modele çıkardı ve hepsini 152 beygir gücüne yükseltti. Ve bir adım daha ileri giden fabrika, XDiavel S.'i yeniden yapılandırmak için dünyanın en çok beğenilen özel yapımcılarından Fred ' Krugger ' Bertrand'ı devreye soktu.Krugger'ın tantıma ihtiyacı yok. İki kez Dünya Şampiyonu olan motosiklet tararımcısı, sihrini mütevazi bir Yamaha SR400'den BMW K1600 behemot'a kadar herşeye kullanabiliyor. 


Geçen yıl Verona motor şovunda Ducati ürün müdürü Stefano Tarabusi, Krugger ile sohbet etti ve kısa bir süre sonra yeni bir XDiavel S'i, Belçika'nın küçük Basse-Bodeux kasabasındaki Krugger'ın atölyesine teslim etti. Yapılacak şey gayet açıktı, "cruiser" türünün içinde kalınacaktı. Başka bir deyişle: clip gidon olmayacaktı. Estetik prangalara rağmen sonuç inanılmaz oldu. Krugger'ın üç yıl önce çığır açan BMW K1600 'NURBS'taki ip uçlarını görüyoruz, ancak daha hafif (ve daha binici dostu) dokunuşlarla.


Birçok örnek tasarımda olduğu gibi işin sırrı, eklenmekten ziyade, çıkartmaktadır. "Genel çizgileri basitleştirmek istedim," diyor Krugger, "Ducati'nin marka şasesini gizlemek istedim. Motora hak ettiği alanı vermek için, düz ve pürüzsüz bir çizgi gerekliydi. "XDiavel'in grenajlarını çıkardıktan sonra, Krugger iki yan 'çerçeve' tasarladı ve bunları dökme ve fırçalanmış alüminyumla yaptı. Hattı daha agresif hale getirmek için, ön çatalı 50 milimetre indirdi ve duruşu biraz öne eğdi.


Krugger, standart Ducati farını "gerçekten başarılı buluyorum" diyerek standart bıraktı; ancak arka farları yeniden tasarladı. Inox (paslanmaz) çeliğin ve Plexiglas'ın şekillendirilmesi ile, sekiz gün süren mükemmel, İtalyan spor arabalarını andıran bir sonuç çıkarmış.  Motosikletin üst çizgisi, XDiavel'in yükselen eğrilerini ve sizi tekemeleyen kuyruk birimi yerine, hemen hemen düzleşmiş. Bunun için elektroniği yeniden konumlandırıldı ve çok fazla çalışma gerekirdi. Bu duruş Diavel'e daha güçlü ve mermi benzeri bir anlam vermiş.Egzoz sisteminin arka kısmı da Krugger'ın "spagetti" dediği şey bir spor araba kaputunun altından çıkıyormuş gibi duruyor. Egzozlar arka tekerleğin hemen öncesinde sonlanmak yerine, kıvrılarak kuyruğa ulaşıp, fren lambasının altından çıkıyor.  Krugger, arka tarafta bir yolcunun biniciye sarılabilmesi için çıkarılabilir bir kapak ekledi ve standart gidonu daha düz bir tane ile değiştirerek "cruiser" duruşunu korudu ancak sportif bir dokunuş ekledi. Sürücünün bacaklarını biraz geriye getirmek için ayarlı bir ayak pedi ekledi.


  
 Kalabalığı olabildiğince azaltmak için XDiavel'in tamamı siyah renk yapıldı. "Bu makinenin genel hatları hala oldukça karmaşık" diyor Krugger. "Ancak siyah kullandığımda orijinal XDiavel S'nin "atmosferi" içinde kalabildim ve genel görünümü basitleştirmenin avantajını elde edebildim."  Bu XDiavel, fabrika çıkışı motosikletinden daha 'daha temiz' görünebilir, ancak bitirme seviyesi fabrika seviyelerine kadar varabilir. Krugger, yaklaşımının "Olabildiğince rafine edip, çizgileri daha yumuşak hale getirip son noktayı koymak." olduğunu söylüyor.  Krugger, "Thiverval" aradı ve Fransa sınırındaki küçük bir piste çağırdı. "Yaratımlarım için dünyanın herhangi neresinde olursam olayım hep aynı ismi çağırırım" diyor.    Motosiklet, ünlü Bikers’ Classics etkinliğinin bir parçası olarak, Ducati tarafından Circuit de Spa-Francorchamps'da gösterildi. Eğer sizde Belçika'daki bu etkinlikteyseniz onu göreceğiniz için şanslısınız demektir.Kaynak: Bikeexif
Krugger Motorcycles | Ducati | Images © Thierry Dricot 2017.

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe