TAMAMEN BORUDAN - Larsmade'den Güzel Yapım ‘72 Honda XL250 Bobber

Temmuz 04, 2017


    Amatör bir üreticiden gelen şaşırtıcı derecede özel bir motosiklet hikayesinden daha çok hoşumuza giden bir şey yoktur. Wright Brother tarzı, eski bir hurdayla başlayan ve motosiklet yapımında küçük bir mucizeye dönüşmüş, küçük bir garajdan çıkan bir adamın fikri... Portland'dan Lars Topelmann, Honda XL250 ile başlayan serüveni bununla sonuçlandı. Lars, "1991 yılından beri Portland, Oregon'da yaşıyorum" diyor. "Şikago'da doğdum ve Wisconsin'de büyüdüm, go-kartlar, tekneler inşa ettim, bisikletlerle uğraştım. Ben ticari bir fotoğrafçıyım ama şimdi sonraki kariyerime geçiyorum, "Eğlenceli şeylerin yaratıcısı". Temel olarak tak arabalık bir garajım var ve tüm işlerimi garajın önünde ya da dışarıda yapıyorum. Özel bir aletim yok, sadece bir kaynak makinesi ve birkaç bükücü ve diğer bazı temel araçlar "."Ben çocukken Honda XL ve SL Enduro motosikletlerini çok severdim. Gerçekten saplantılıydım. Bir Honda SL100 aldım ve kros motoru yapmak için parçaladım. Tek silindirin basit şeklini daima sevdim. Portland'da bir Gösteriye gittikten sonra, küçük bir Honda alıp, çocukluğumdaki gibi yapmaya karar verdim. Bu sefer kendimi bazı önemli değişikliklikler yaparak, fonksiyonel bir sokak motosikleti yapmak için kendime meydan okudum. İlham için bobberlara, board trackerlara ve 50'li ve 60'lı yılların İngiliz ve Alman motosikletlerini inceledim ""Motosikleti Oregon'dan aldım. Bu 1972 model ve o zamanlar ABD'de dönüş sinyalleri gerektirmeyen yıllardır. 1975'ten bir depo kullandım çünkü daha ince bir şekli var "."Yuvarlak kuyruğunun şekli ve yerleşimi için tel şablonlar hazırladım ve çok zaman harcadım. Salıncak kolunu, kuyruk yerine kılavuz olması için yerinde bıraktım. Fotoğraflar çekip ve Photoshop'ta denemeler yapıp farklı seçenekler hazırladım"

"Jant tellerini kendim dizdim. Bunu bir daha asla yapmayacağıma inanabilirsiniz."

 "Tüm metal işlerini yaptım, ancak bitmiş kaynakların olabildiğince güzel olmasını sağlamak için bir TIG kaynakçı arkadaşı tuttum. Jantları ve göbekleri çıkarıp temizlemiştim ve telleri tek tek kendim dizdim. Bunu bir daha asla yapmayacağıma inanabilirsiniz." "Şase, depo ve çamurlukları çıkardım. Sonra çiğ fakat yarı parlak çelik yüzey elde etmek için makine ve elle zımparalayıp, parlattım. Sonra şeffaf toz boya ile boyadım. İstediğim yüzey paslanmaz çelik, alüminyum ve titanyumun birleşimiydi; Çok parlak bir krom görünümü istemedim. Bu şekilde bırakarak daha el yapımı ve klasik görünmesini istedim.""Yapımın bütün adımlarından gerçekten keyif aldım ve her değişikliğin veya imalatın görsel ve fonksiyonel dengede nasıl birbiriyle ilişkili olduğunu göz önüne getirdim. Fotoğrafçı gözüm, motosikletin tasarımı ve görünüşü konusunda bana yardımcı oldu, sadece eğlenceli ve güzel bir motosiklet yaratmak istedim. Yapımın en zor ve en sinir bozucu kısmı tekerleklerdi. Bunu bir daha asla söylemeyeceğim! Ayrıca şase yüzeyinin düzgün bir parlaklığa sahip olması da çok zor ve zaman alıcıydı"    "Motosikletin hatlarından çok mutluyum. Eğlenceli, ama çok agresif olmayan bir tutum sergiliyor. Basit Honda tekli motorun şeklini ve şase içerisine oturuşunu çok seviyorum. Ona bakmayı ve onu inşa etmenin ne kadar eğlenceli olduğunu hatırlamaktan hoşlanıyorum. Yapının farklı yönlerini saptamayı ve problem çözmeyi seviyorum ve bu motosiklet kedini boya veya karışık grafiklerle değil, el işçiliği ve harcanan emek ile gösteriyor ."   "Bazı ayrıntılara gelince, arka kısmı elle kıvırdım. En dar tarafını yaparken birkaç alet kullandım, ama geri kalanını mengenemde eğdim. Hap şeklindeki kutusuyu akü, elektronik ve anahtar şalterini koymak için elle yaptım. Ayrıca kutuyu şaseye bağlayacak bir kelepçe yapmam gerekti.


DOM kalın duvarlı çelik boruları kullanarak 7/8inç gidonu da elle büktüm. Egzozumu kendim kaynakladım ve arka tarafa kaynak yaptığım 22 basamaklı elektrik bas gitar teliyle sardım; Susturucusu, 1970'li yıllardan kalma bir Japon malı.""Far, 6 voltluk H4 ampul taktığım bir traktör aydınlatması; Eski Porsche'lerde olduğu gibi. Eski stop lambasını araba parçalarının takas edildiği bir etkinlikten satın aldım ​​ve 6v LED ampul bağladım. Ebay'den el yapımı eski bir koltuk satın aldım. Sonra parçalayıp, şasenin çizgisine uygun şekilde kesip yeniden kapladım.


Depo kapağı, Ebay'de de satın aldığım klasik bir parça. Eski bir Honda kapağını kestim ve yeni kapağın içine taktım. Basit ve temiz bir görünüş için korna butonunu ayna kolunun içine monte ettim."Kaynak: Pipeburn - Larsmade – Instagram | Photos by Lars Topelmann ]

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe