TRIUMPH BOBBER - Bikeexif İncelemesi

Temmuz 06, 2017


      Yeni Triumph Bonneville Bobber'ın piyasaya çıkmasıyla ilgili ilk raporumuz, çok okundu ve oldukça sıcak tartışmalara yol açtı. O noktaya kadar, Triumph'ın yeni "modern klasikleri" her fırsatta büyük övgüler alıyordu ... ama Bobber dev bir hata mıydı?

Yeni T120 platformu bu kadar gergin olabilir mi? Fabrika nasıl bobber yapabilir? Garajda güzel bir motosiklet olur mu?

Öğrenmek için İspanya'ya gittik.


   Tercihinde titiz olanlar, gerçek bir bobberin özel bir motoru -tercihen vintage- basit görünen fazlalıklardan arındırılmış sert bir şasesi ve tek bir koltuğu olması gerektiğini söyleyeceklerdir.


 Yani, ilk bobberler, 40'lı yıllarda, tek koltuklu, düzgün çizgide hızlı hafif ve amaca uygun motosikletlerdi.


Ama artık 40'lı yıllarda değiliz. Herkesin bobber yapmak için zaman, beceri veya bolca paraya sahip değil. Çoğu insan sadece her seferinde çalışan, kolay kullanılan ve bunu yaparken iyi görünen bir motosiklet istiyor.


İşte böyle bir motosiklet Triumph Bonneville Bobber.


  Tasarım Geliştirme, üç yıl önce, çok özel bir amaçla çalışmaya başladı. Motosikletin T120'nin DNA'sını, daha heyecan verici bir güç iletimi, egzoz sesi, doğru ergonomi ve güzel bir sürüş hissi vermesi gerekiyordu. Ayrıca, çok önemli, minimal düzeyde bobber titreşimi olmalıydı. Özelleştirmeye de imkan vermeliydi.


Peki başarılı olundu mu? Evet muhteşem! Park etmiş bu bobber'a baktığınızda, görsel açıdan çok iyi, eksiği olmayan bir motosiklet görüyorsunuz.


   Duruşu alçak ve dar. Temiz  yapılmış 'sahte' sert arka kuyruğu var. 'Kafes' tarzı salıncak kolu, güzel işlenmiş bir bağlantı ile tek bir amortisörle bağlanması güzel olmuş. Ancak başınızı eğip çok yakından bakarsanız görebilirsiniz.

    Amortisör, ikili hava kutuları arasında, yan kapakların arkasında gizlenmiş durumda. Tekerlekler arka tarafta 16" önde 19". Her iki tarafta da özel olarak yapılmış Avon Cobra lastiklere sahip. Tekerleklerin üzerinde oluklu çelik çamurluklar var.


   Eğimli tek kişilik bir koltuk, fırçalanmış bir alüminyum plakanın üzerine kaplanmış ve şık bir pirinç Triumph rozeti çakılmış. Koltuk iki konum arasında kayabiliyor: roadster ergonomisi için yukarı ve ileri, cruiser hissi için aşağı ve yukarı.


   Ayak kumandaları hafifçe öne monte edilmiş. Kavisli drag bar gidon kontrol butonlarını üzerinde taşıyor. Depo, T120'lere benziyor ancak daha küçük (2.4 galon). Ve ateşleme motosikletin sağ tarafına taşınmış.


  Ve hayır, yolcu koltuğu seçeneği yok. Triumph'a nedenini sorduk: Nedeninin tek parça görünen bir motosiklet olduğunu söylediler; bu sayede her detayın birbiriyle uyumlu çalışması sağlanmış.


Aynı zamanda tel jantlı tekerlekler, maşa tokmakları ve çıkarılabilir yeni bir yan kapak ve dişli kapağı da var. Göstergeler, anahtarlar, farlar ve sinyaller zayıf çünkü OEM. Fakat far şaşırtıcı derecede kompakt ve standart olan gidon ucu aynaları hoş bir dokunuş.


   Hız göstergesinin boyutu ve görünürlüğü iyi. Alanı akıllıca kullanılmış, hızı, yakıt göstergesi ve vites konum göstergesini görebiliyoruz. Yakıt aralığı da dahil olmak üzere, çeşitli bilgiler arasında geçiş yapabilirsiniz. Açısını, mükemmel bir şekilde istiyorsanız olağanüstü bir özellik olan küçük ayarlama kolu ile çabucak ayarlayabilirsiniz.


En önemlisi, Bobber'deki ayrıntılar, detaylandırma kesinlikle muhteşem. Akü kutusunu tutan paslanmaz çelik kayış, parlak motor kapakları ve bronz armaları seviyoruz. Dokunulmamış hiç bir şey yok.


  Karbüratörler (normalde sevmediğim bir detay) dayanılmaz. Üstleri bronz ve yıpranmış gövdeleri var. Aslında, bütün motosiklet, bu makinenin modern olduğunu inkar eden ayrıntılarla dolu.


Motor ve istatistikler,  Motor ve altı vitesli şanzıman, T120'den geliyor. Böylece, Triumph'in 1200 cc'si, sıvı soğutma ve 270 derece ateşleme aralığı ile tamamlanmış, 'yüksek torklu' hale gelmiş.


Bobber'ın benzersiz bir emme ve egzoz sistemi ve farklı bir motor ayarlaması şu sonuçları veriyor: 4.000 rpm'de 106 Nm ve 6.1000 devirde 77 beygir gücü. Sonuç olarak, yüzde on beygir gücü ve T120'den 4,500 rpm'de tork artışı sağlamış.


 Bu oldukça güçlü homurtu, iki değiştirilebilir sürüş moduna sahip. "Yağmur" ve "Yol" modları motosikletin genel gücünü kesmeden ABS ve çekiş kontrolü değiştiriyor.


   Ancak, modern teknolojiyi görmezden gelen Tetris tarzı sihirbazlık gerçekten etkileyicidir. Bobber, Euro 4 uyumu ve bir immobilizer sistemi ile tüm fonksiyonlara etkili. 


Çift paslanmaz çelik egzoz ile klasik Triumph çizgisini koruyor. Ama içinde egzoz dumanını katalitik konvertörle yönelten ikili duvarlı birimler mevcut.


Ergonomi, Bobber'e binmeden önce, fotoğraflarda havalı duran, ancak üzerinde binince o kadar da iyi hissettirmeyen motosikletlerden biri olacağından şüpheleniyorum. Yanılmışım.


250 lbs, altı fit uzunluğundaki Bobber şaşırtıcı derecede rahattır. Ayak pedleri rahat olmak için yeterince ileride, ancak kontrolünüzü kaybettirecek gibi değil. Ayağınızı yere  koyarken bir sorun çıkarmıyorlar. Ve sağlam ve geniş 1 inçlik drag gidon sizi virajları dönerken aşırı geniş hissettirecek.


Koltuk çok iyi yapılmış. Sizi sağlam tutuyor, konturlu ve yastıklı -ve düşündüğünden daha uzun süre rahat kalıyorsunuz-. Her iki ayarlanabilir konumu da denedim, ancak ileri ayarının çok daha üstün olduğu ortaya çıktı -size daha fazla kontrol olanağı sağlıyor-. Alt pozisyon beni çok gergin hissettirdi.

Sıkışıklıkta, Bobber'in ne kadar kompakt olduğunun farkına varıyorsunuz. Oldukça hantal olmasını bekliyordum, ama çok daha iyi. (Triumph kuru ağırlığı 503 lbs -228 kg- olarak listeliyor).

Kaynak - Bikeexif

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe