DÖN VE YAN - Charlie James Customs'dan 81 Yamaha XV750 -Maverick-

Ağustos 22, 2017


   1986'da yapılan Top Gun filminden sonra bir çok kişli motosiklete binmeye heveslenmişti.  Cruise'un Kawasaki Ninja 900'ü, 'Maverick' karakteri mükemmel bir şekilde uyuşuyor gibi görünüyordu: hızlı, kaygan ve biraz da isyankar. Ohio, Charlie James Customs'tan Jason Reihing, aynı özellikleri taşıyan bir Yamaha XV750 yapmak istemiş.


  Custom Virago online üzerinden birkaç yıl motosiklet takip ettikten sonra Jason, bir tane yapmak zorunda kaldığını biliyordu. "Bu motosikleti 2015 yılının yazında Detroit'te yedek parça halinde buldum. Sahibi az konuşan çok değişik biriydi, ama Virago ile beraber birçok parça da aldım. Ardından gerçek çalışma bu yılın Mayıs ayında başladı ".


   "Her şeyden önce, en büyük arzum eski motosikletleri eskisinden daha iyi hale getirmek. Bunun dışında, Hageman, Plan B, Moto Adonis ve Classified Moto'nun yaptıkları Virago'lardan ilham almadım desem yalan söylemiş olurum. Onlarınkini görmeseydim, muhtemelen bunu yapmış olmazdım."


"GSX-R1000 ön maşa, rotorlar, m-unit, m-button, anahtarsız çalıştırma ve mini Motogadget güzelliklerinden bir demete ihtiyacım olduğunu biliyordum. Harley Daymaker tarzı far ve Mikuni VM34 karbüratörleri de var. Ama daha da önemlisi, altın parıltılı ve alüminyum yan kapakları olan siyah depoydu. Ben o parçaların orada olacağını hep biliyordum."


  "Böyle yapımlarda, önceki sahiplerinin izlerini, ayak bastıkları yerlerdeki aşınmaları görmekten hoşlanıyorum. Bu yaşlı motosikletler yara izlerine ve hikayelere sahipler. Önceki motosikletimin aksine, bu yapı oldukça düzgün gitti. Bazı sıkıcı karbüratör ayarlamalarını saymazsak, oldukça sorunsuz yapım oldu."


  "Yapımın en zor kısmı, orada bulunan diğer Virago'lardan farklı olmak ve ön-arka arasındaki bu güzel çizgiyi korumak. Bu nedenle bu motosiklet, dükkanın köşesinde öylece bekliyordu; Kelimenin tam anlamıyla birkaç kez satmayı düşündüm, çünkü diğerlerinden biri gibi olmasını istemedim ".


   "Bu yüzden, bunun üstesinden gelmek için birkaç önemli nokta vardı. Yan kapaklar, Far seçimi, disklerin türü, Arka teker için kesilecekler ve insanların dikkatlerini çekecek diğer ayrıntılar."


   "Tek favori bileşen muhtemelen tank amblemi. Çelikten imal edildi, bir su jeti ile kesildi, bir taban plakasına yapıştırıldı ve daha sonra kaplanarak temizlendi. Dükkâna oğlum Charlie James'in adını verdim. Ona ter, aletler ve biraz yaratıcılıkla neler yapılabileceğini göstermek istedim. Çakma kaynaklar onun eseri. Çabaların en güzelleri olmamasına rağmen, daha fazla gurur olamazdım ".


Kaynak: Pipeburn Charlie James Customs – Instagram | Photos by Tim Whitaker ]

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe