HONDA CUB NASIL ELEKTRİKLİ BİR MOTOSİKLET HALİNE GETİRİLİR

Ağustos 13, 2017


   1,4 milyar nüfusu ile Çin, motosiklet üreticileri için bir altın madeni olmalı. Ancak öyle değil: motosikletler büyük kentlerin çoğunda yasaklandı. Elinizde 450,000 Renminbi (Yuan) varsa Şangay'da bir motosiklet plakası almaya devam edebilirsiniz. Bu da US $ 67,500 civarında bir para demek oluyor.

  Öte yandan, 50 RMB yani 7.5 $'a elektrikli motosiklet lisansı alabiliyorsunuz. Çin, pazarı elektrikli motosikletlere yönelerek kirliliğe karşı mücadele ediyor ve az sayıda yerel özel yapımcılar buna hızlı adapte oluyor.   Shanghai Customs ta bu yapımcılardan biri. Yaptıkları şık street tracker'den sonra, mağaza patronu Matthew Waddick, yakında yeni eCub'un satışının çok yüksek olacağını düşünüyor.

"Şanghay ilk ve en önemli bisiklet şehri" diyor Yeni Zelandalı. "Her zaman öyle olmuş ve olacaktır. Milyonlarca araba ve scooter'dan önce herkes bisiklet kullanıyordu. Kent düz ve güzel mimarisi, dükkanları ve çılgın trafiği ile elektrikli motosikletler için mükemmel."  Şanghay'daki çoğu elektrikli bisiklet ucuz ve verimsiz eski tarz kurşun-asit pillerle güçlendiriliyor: Çin'in en "Batılılaşmış" şehri henüz şık, yüksek kaliteli elektrikli scooter fikrine kapılmadı. Ancak Matthew bunu değiştirmeye kararlı. "Cub çerçevesinin Çin'in her yerinde olduğunu fark ettim. Bence yıllar önce patentten çıktı ve Çinliler ona saldırdı. "

   "Çin motosikletler için korkunç hale geldi ama elektrikli bisikletler için şaşırtıcı bir fırsat sunuyoruz. Dünyanın en iyi marka elektrikli motosikletlerinin bileşenlerinin birçoğu burada yapılıyor. "    Minimalizme ve zamansız tasarıma ilgi duyuyorsanız, muhtemelen Cub çerçevesinin zarif sadeliğini takdir edersiniz. Boyutu bir elektrikli scooter dönüşümüne de uygun.

"ECUB ile kendi otoritelerimizi bırakıp sadece sanat eseri değil, aynı zamanda binmek için kullanışlı bir motosiklet yapmak istedik. Günlük gezinti için yeterli mesafeye ve hıza ulaşması gerekiyordu. Fikir Şanghay'da bir 'eCUB kültürü' yaratmak. "   Matthew, motorun bulunduğu çerçevenin üzerinde bir kapak kaynağı yaparak başladı. Ayrıca, pil takımını ve pil yönetim sistemini tutan paslanmaz çelik kutuyu sabitlemek için bağlantı yerleri de yaptı. Ancak, arkada ayak basamaklarını yok etmiş durumda, çünkü çift kişilik koltuk opsiyonel durumda.

"Elektrik motorunu bağlayabilmek için salıncak kolunu değiştirdim ve 18 inç parlak siyah alüminyum jant üzerine bağladım" diye açıklıyor. Gösterişli görünümlü 3.25 × 18 lastikler, daha iyi Çin lastik markalarından olan CST'den geliyor. Alüminyum ve siyah ayarlanabilir süspansiyonu, Zhe Jiang'a 200 mil uzaklıktaki süspansiyon uzmanı tarafından özel olarak üretildi.   Kontrol 3 telli bir motosiklet tarzı gaz kolu ile sağlanıyor: "Bu, hoş bir karbüratör efekti veriyor" diyor. Ancak gerçek başarı, tamamen elektrikli bisikletle gelen tüm kabloları gizlemek, Akülerin görünmemesi.

"Elektrik ile her zaman yapacak bir şey var. Ünlü bir elektrik mühendisi olan Avustralyalı Sam Dekok ile performansı artırmak için bazı motorları yeniden tasarlamak için çalışıyorum. Ardından, denetleyici, dahili bileşenler, farklı hızlı şarj çözümleri, pil sensörü teknolojisi var ... Liste devam ediyor. "    ECub'un üç tip rejeneratif frenleme vard: anahtar, gaz kolu ve değişken. "Sol fren kolunu bir switche bağladım. Gazın serbest bırakılması, motor frenini de etkinleştiriyor ve bisikleti geleneksel bir motoru freni gibi yavaşlatıyor ve bu sırada aküler geri şarj oluyor. "

ECUB ultra minimalist görünse de, bir ön farı, bir LED stop lambası ve LED sinyalleri var. Işıkları çalıştırmak için 60v güç sistemi 12v'ye indirildi. "Cub büyük bir motosiklet değil, bu yüzden kelimenin tam anlamıyla tellerle dolu."     Güç, 2000 W'lık bir hub motora kablolanmış 1.2 kW'lık bir pakette Panasonic Sanyo Li-ion pillerden geliyor. Kontrol cihazına üç adet büyük kablo ile giriyor.

Faz bağlantıları, gaz kolu bağlantıları, koridor kabloları, anahtar telleri, yükseltme, geri vites, geri şarj fren anahtarları, 12 V sistemleri, başlatma anahtarı ve daha pek çok şey var. Zamanla bağımlılık yapacak, süper eğlenceli bir deneyim."

  Direksiyon kafa rulmanları ve ön tamburlu fren üzerindeki az miktarda gres yağı dışında bu Cub'da kesinlikle hiçbir sıvı yoktur.
    Mühendisliğin iyi olduğunu biliyoruz ve kesinlikle iyi görünüyor, fakat eCub ne kadar pratik? "Biraz sinirlendim, çünkü denemene kadar gerçekten bilemezsiniz. Ben 80 kilo bir erkeyim ve geç bir gece dışarı çıktık ve dolaşmaya devam ettik, doludan boşa. Hedefimize yarı yarıya ulaştık 50 km / saat hızla 50 km menzil. "

Motosikletin kompakt boyutu göz önüne alındığında bu büyük bir başarı ve eCub'ı şehir kullanımı için pratik bir araç haline getiriyor. "Kelly KLS kontrol cihazlarıyla ivme pürüzsüz. Uygulama aynı zamanda hız aralıklarını ve torku da ayarlıyor; bu nedenle, bir düğmeye basarak sürüş stilinizi programlayabilirsiniz. Kişisel olarak, düşük seviyedeki 'yüksek' tork ayarlarını (kalkış için) ve batarya koruması için 'cruise'u yüksk seviyede kullanmayı seviyorum."   Hâlâ yapılması gereken değişiklikler var. Motor, pil takımı için biraz fazla, bu nedenle kontrol cihazı akımı %35'e sınırlıyor.

"ECUB'ın hızını 80 km'ye kadar çıkardım ve eminim bunun 100 olacağını düşünüyorum-ancak bu li-ion piller ucuz değildir ve son yapmak istediğim şey bunları bitirmek" dedi Matthew. "Gerçekten dengeleyici bir hareket. Ancak elektrikli bisikletler henüz benzinli motosikletlerin yerini alamıyor. Ama şehir içi nakliyeciler oldukça fazla kullanıyorlar.   Geleneksel bisikletlerin sesini ve kokusunu sevdiğimiz kadarıyla, custom yapımcıları bu sularda görmek güzel-ve gelgit şüphesiz şu anda elektrik yoluna giriyor.

Matthew, "Şimdiye kadar, elektrikli bisiklet sahnesinin stil üzerine daha az önem veren teknoloji odaklı yapıcıların kontrolünde olduğunu gördüm" diyor. "Dolayısıyla, en iyi custom yapımcılar ile konuşmak ve elektrikli araçlara olan ilgilerini görmek heyecan vericiydi."

"Umarım daha fazla custom yapımcı yeni bir custom elektrik camiasını geliştirirler."

Elektrik, otomobil dünyasına hızla girerken: custom motosiklet dünyasına aynı hızda girebilecek mi? Neler olduğunu görmek için sabırsızlanıyoruz.

Kaynak: Bikeexif - Shanghai Customs | FacebookBenzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe