KENDİNİ KUŞAT - Chigago'daki Apartman Dairesinde Bir Buell Patlaması

Ağustos 28, 2017


   Buell'i bilir misiniz?? 492 cc'lik tek silindirli motorları olan bir Amerikan şirketi. Bu gördüğünüz manyak küçük ripper'ın aslında bir Buell Blast olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bunu bir ünlü Magpul Ronin'lerden biri olduğunu düşünün, ancak daha küçük ve daha uygun; Ronin Lite diyebiliriz.


   Ancak, bir yüksek teknoloji silah üreticisi ya da özel bir custom atölyesi tarafından yapılmamış. Bu deli mekanizma şu anda Chicago'da yaşayan, delicesine yetenekli bir Romen tarafından tasarlandı.

   Alex, Romanya'da bir diş teknisyeni olarak çalışıyordu, ancak saatlerce çalıştıktan sonra Custom Ducati'lerden kar motosikletlerine, drift trikes'larına ve tepe tırmanış araçlarına kadar her şeyi küçük bir atölyede yaptı.


   Daha sonra ABD'deki arkadaşları tutkusunu sürdüreceği ve daha iyi bir pazar olacağını düşünerek onu taşınmaya teşvik etti. Yaklaşık iki yıl önce Chigaco'ya taşındı ve şimdi bir marangoz asistanı olarak çalışarak faturalarını ödüyor.

Taşındıktan sonra ilk olarak bir Lincoln TIG kaynakçısında çalışmaya başladı. Sonra dairede küçük bir kaynak ve imalat masası kurdu. Ertesi yıl motosiklet inşa etme isteği yeniden gelinceye kadar araç topladı.


   Alex, henüz ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olmadığı ve bir çalışma alanı kiralamak için yeterli paraya sahip olmasa bile, düşük kilometreli bir Buell Blast alıp çalışmaya başladı. "Kiralanan evimde yapımı başlatmaya karar verdim" diyor. "Buell'i iş başında ayırıp odaya getirirdim."

"En kolay olan bu oldu. Zor kısım, onunla ne yapmak istediğimi anladıktan sonra başladı ve hala bir atölyem yoktu. Yine de bir tasarım yaptım ve parçaları toplamaya başladım. "


   Alex'in, ciddi olarak çalışmaya başlamadan önce, ihtiyaç duyduğu tüm parçaları satın almak için yeterli parayı biriktirmesi için altı ay geçmesi gerekti. "Tasarladığım parçalardan bazıları arkadaşlarım tarafından Romanya'yada yapıldı ve bana postalandı, çünkü burada ne yapacağımı veya nasıl anlatacağımı bilmiyordum.”

"Geri kalanları, küçük el aletleri, çekiç, TIG kaynağı, matkap ve Dremel'i kullanarak olabildiğince sessiz ve mümkün olduğu kadar temiz çalıştım; böylece kız arkadaşım beni terk etmeyecekti!”


  "İşte çalışmadığım günlerde, gün boyunca bu motosiklet üzerinde çalışıyordum. Kaynak ışığının dışarıdan görünmemesi için gün boyunca perdeleri kapatıyordum ve hoparlörlerde yüksek sesle  AC / DC  çalıyordu. Böylece komşular 'buzzzzz' ve benzeri sesleri duymadılar. "


Bir dairede motosiklet yapan birini ilk defa görmüyoruz değil, ancak gördüğümüz en geniş oturma odası projesi. Blast'tan kalan tek şey motoru, karbüratör ve şasinin ön kısmı.


   Alex, çerçevenin arka kısmını kesip arka amortisörü orta kısmın hemen bitimine özel bir bağlantı parçası yardımıyla kaynatmış. Koltuğuda bu bölümün üzerine yerleştirmek için güzel bir kol yapmış.

  Ön kısım Kaliforniya'daki Chassis Design Company'den gelmiş ve küçük bir havalı amortisör içeriyor. "Yapımımda modern bir kiriş önü istedim," diyor Alex. Adamlara yapım için ihtiyaç duydukları tüm ölçümleri sağladım, daha sonra kendi farımı üzerine kaynak yaptım.


    Ön tekerlek, tek bir fren çalıştırmak için ikinci rotor takım setinden kurtulmuş bir V-Rod'dan geliyor. Arka tarafta ise Alex, Buell XB salıncak kolunu, arka tekerleği ve fren tertibatını güçlendirmiş. Ve arka amortisör bir Buell 1125'den alınmış.

Üst tarafta, küçük bir yakıt hücresi (siyah) ve elektrik tesisatı için bir kapak (ham alüminyum) var. Depo yalnızca bir galon yakıt alıyor, ancak Alex, onun gözü önünde olduğu için çok iyisi olduğunu söylüyor.


   Performans bakımından, stok motorundan memnundu ve önceki sahibi karbüratörü bir Dynojet Jet Kit ile değiştirmişti. Bu yüzden sadece filtreyi modifiye etti ve özel bir işin karışımı olarak yeni bir egzoz ve hazır bir karbon susturucu taktı.

Arasında büyük değişiklikler, bir kitabı doldurabilecek daha küçük ayrıntılar barındırıyor. Çok sayıda özenle işlenmiş ayrıntı dışında, yeni gidon, Biltwell elcikleri, koltuk altındaki LED kuyruk ışığı ve Alex'in içinde huz göstergesi uygulaması bulunan akıllı telefonu için öne monte edilen bir tutucu var. "Telefonu seçtim, çünkü burada yeniyim ve GPS'e ihtiyacım oluyor." 


   "Garaj olmadan yapılan bu iş eğlenceli ve sinir bozucuydu" diye ekliyor Alex. "Sürekli komşuları rahatsız etmemeye çalışarak ve çalışmak için üzün gününü beklemek zorundaydım."

"Ama sonuçta hepsine değdi," Franken'Blast "ı tam istediğim gibi yaptım. Canım hiç sıkılmadı ve insanları bir araya getirip arkadaş edinmem için bana yardım etti!"


   Alex'in inanılmaz hayal gücü karşısında ağzımız açık kaldı. Doğru dükkânı açtığında neler yapabileceğini bir düşünün.


Kaynak: Bikeexif - Facebook - Instagram. Images by Grant Schwingle of Whiplash Racing Media.

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe