KIRMIZI ALARM - Moskova Birdie Customs'tan DUCATI 900 SS I.E.

Ağustos 25, 2017


   Bir motosikletin özelleştirilmesi, genellikle nelerin değişeceğini ve nelerin bırakılacağını bilmenin bir oyunudur. Bazı motosikletlerde, Ducati 900 SuperSport'un karakteristik kafes çerçevesi gibi öğeleri gizlemek yerine vurgulamak isteyebilirsiniz.

  Orijinal makineye, bir kafesin arkasından bakmak zor oluyor. Bunu parçalamak, radikal olarak farklı bir görünüm sağlıyor, ancak başka bir zorlukla karşı karşıya kalıyorsunuz. Mesela şasinin oluşturduğu açılı taban çizgisi.


  Yapımcılar bunun etrafında çalışarak ne kadar yaratıcı olduklarını gösterdiler ancak şu ana kadar kimsenin kafesin içinde çalıştığını göremedik. Bu kesilmiş 2001 Ducati 900 SS, cafe racer Rusya'dan geliyor ve şimdiye kadar gördüğümüz Ducati kafesinin en yenilikçi kullanımlarından biri olmuş.

Birdie Custom kurucusu Ilya liderliğinde Moskova merkezli küçük bir ekip. Ilya yaklaşık on yıl önce her mevsim yeni bir yarış scooterı yaptığı bir scooter atölyesinde işe başladı. Ancak son üç yıldır özel motosiklet yapımına geçti.


  Rusya'da motosikletlerin özelleştirilmesi zorlukları oldukça fazladır; Parçalar ve aksesuarlara ulaşmak çok zor olabiliyor. Bu Ducati'ye bakarsak, İlya ve arkadaşları iyi bir iş çıkarmışlar.

"Kendinize güvenmeli ve zanaatkârlığınıza inanmalısınız - bu sizi bir yere yönlendirmek zorundadır" diyor. "Ve eğer şanslıysanız, kendinizi yalnızca faturaları ödeyen, aynı zamanda mutlu eden bir iş yaptığını görebilirsiniz."


  900 SS Birdie'nin en yeni yapımıydı, ancak Ilya'nın bir süre için etrafında yüzen fikirleri vardı. "Bence Ducati SuperSport customlarının çoğu sadece 'kopyala-yapıştır' unsurları barındırıyor" diyor. "Gerçekten esinlenerek elde ettiğim tek proje Radical Ducati ve Walt Siegl Motosikletleriydi ."


"Onlara baktığımızda, gerçekten özel bir şey inşa etmenin tek yolunun, diğer özel motosikletleri gözardı etmek ve boş bir sayfayla başlamak olduğunu anladım."


   Birdie mürettebatı, alçak ve fütüristik bir şey istediklerini biliyordu. Bu yüzden, tankı çerçevenin içine gömmeye karar verdiler ve Ducati'nin kıvrımlı siluetini düzelttiler.

İlham verici bir fikir, ama sonuçta oldukça zor bir iş oldu. Bütün orijinal karoseri çöpe atıldıktan sonra, çocuklar yeni bir depo ve kuyruk için "son şekillendirme" sürecini karbon örgüsü kullanılarak, son parçaları kalıpladılar.


  900 SS çerçevesinin arka kısmı, taze bir deri ile kaplanan yeni kuyruk bölümünü barındıracak şekilde yeniden inşa edildi. Bu, koltuk yüksekliğinde bir değişiklik anlamına geliyordu, bu yüzden Birdie, müşterinin yüksekliğine uyması için ayak peglerini yeni bağlantılar vasıtasıyla birkaç inç aşağıya çekti.


2000'li yılların başından itibaren üç kollu jantlar kesinlikle 'cafe racer'a hitap etmiyor. Bu nedenle bir Ducati SportClassic'ten gelen bir dizi spesiyal ürün Pirelli'nin retro-but-grippy Phantom Sportscomp lastikleri ile birleştirildi. Bizim elemanlar, biraz yeteneklerini konuşturarak, meme uçlarına altın rengi bir kaplama için titanyum nitrür tedavisi uyguladılar. (Rus kiliselerinde süslü tavanlarında yaygın olarak kullanılan bir işlem).


   Birdie yeni eklerle ön maşayı yükseltti, daha sonra müşterinin çerçevesine uyması için süspansiyonu ayarladı. Bir QD Egzoz sisteminden esinlenen Ilya ve ekibi, sıfırdan tamamen yeni bir kutu tipi egzoz sistemi şekillendirdi.

LED'li Ön ve arka farlar dökme akrilik mercek kullanılarak üretilmiş. Ön far özel şekillendirilmiş alüminyum bağlantı parçaları ile yerinde oturtulmuş.


  Kokpite kullanılan tüm parçaları ve fren ve debriyaj setleri Rizoma'dan alınmış. Birdie üst mesneti cilaladı, düğmeleri asgari seviyeye kadar sıyırdı ve deri sarma elcikler ekledi.

Ducati'nin sinyalleri veya hız göstergesi yok. Rusya'da bunun ne kadar hukuki olduğundan emin değiliz, ancak emin basit bir duruş sağlıyor. (Her iki uçta plastik çamurluklar olsa da ... phew.)


   Son olarak, Birdie motosikletin biraz daha italyan görünebilmesi için, biraz kırmızı, beyaz ve yeşil giydirmiş. Bu renklere metalik bir kaliteye sahip gümüş bir boya eşlik ediyor. 

Bu yeni Klasik SuperSport ile iyi bir iş çıkmış. Ve sadece biz değiliz: "900 SS'yi bitirdiğimiz anda insanlara göstermeye başladık" diyor Ilya. "Ona gösterilen sevgi ve ilgi bize verilen en büyük ödül oldu."


Kaynak: Bikeexif - Birdie Customs Facebook | Instagram | Photos by Pavel Korotky

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe