SOĞUTUCU - SİBİRYA'DAN 63 YILLIK URAL BOBBER

Ağustos 31, 2017


   Custom motor yapımcılarını her yerde bulabilirsiniz.. Bir kaç makale önce Hong Kong'dan bir motosiklet gösterirken, şimdi Sibirya'dayız.

Bu oldukça şık küçük Ural bobberı, Rusya'nın üçüncü en büyük şehri olan Novosibirsk'te yaşayan Roman Molchanov'un küçük ama iyi donanımlı atölyesinden geliyor. Ural motosikletlerinin 1941'den beri yapıldığı Irbit'in yaklaşık 900 mil (1.500 km) doğusunda.


   Roman, Ural'dan biraz daha genç ama çok ta değil. 1954 yılında yapılmış bir IMZ M72. M72, 1930'ların sonundaki BMW R71'in ters mühendisliği yapılmış bir versiyonuydu; dolayısıyla benzer görünümlü silindir kafaları, sekiz görünür cıvata ile tutturulmuştu.

Sibirya'da custom motosiklet dünyası oldukça küçük. Bu şaşırtıcı değil çünkü kış oylarındaki ortalama sıcaklık -15 °C civarında. Yine de bu şartlar Roman'ın 30 kadar motosiklet yapmasına engel olamamış.


   Roman'ın İngilizce'si sınırlı ve biz hiç Rusça bilmiyoruz, fakat yaptıklarını anlamaya başladık. M72'yi seçti, çünkü Rusya'da özel bir M72'yi görmek nadirdir. "Ve hiçbir elektronik, aksamı yok. Mutlak basitlik ve güvenilirlik. "

Erken Ural'ların yapım kalitesinin biraz şüpheli olduğu bir sır değildir; bu nedenle Roman, M72'yi şasesini ele alıp, ihtiyaç duymadığı bağlantıları kaldırdı, kaynak yerlerini yeniden yapıp, sağlamlaştırdı.


   Ayrıca, ön maşayı tamamen yeniden yaptı. Bunları beş santimetre kısalttı ve iç kısmı modernize etti. Daha geniş bir tekerlek takabilmek için özel mesnetler üretti.

Ön tekerlek bir Kawasaki Vulcan 800'ün, arka tekerleği ise farklı parçalardan özel olarak üretmiş. Orijinal tekerleğinden daha geniş olduğu için şasinin arka tarafını biraz ayırmış ama orijinal görünümünü bozmamış.


   Orijinal amortisörler yenilenmiş. Burada biraz ilginç görünüyorlar. Ancak Shinko'nun 270 Super Classic, lastikleri klasik görünüm için mükemmel bir seçim olmuş.

Roman, yakıt deposunu bir katalogdan seçmiş ama tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz. Ancak farın bir Rus tankından, stop lambasının eski bir kamyonetten alındığını ve arka çamurluğun el yapımı olduğunu öğrendik.


   Motor tamamen yenilendi ve Roman paslanmaz çelikten gizli perdeli kısa bir egzoz sistemi yapmış. Güvenilirlik için bir Denso alternatör de var, ancak en ilgi çekici olan motor bloğundaki gölgeli yüzey.

Bu bölümü parlattıktan sonra Roman, iki hafta boyunca küçük bir çekiçle vurmuş. Ve dokulu efekti elde etmek için orada yaklaşık 150.000 küçük vuruş olduğunu hesaplamış.


  Neden? "Doku alışılmadık ... Küçük şeyler, emek enerjisi ile dolu büyük bir güce sahip olabilir. Sonra bir motosiklet başka bir seviyede algılanabilir ve sadece bir motosikletten daha fazlası haline gelir. Bir ruha kavuşur. "


Kaynak: Bikeexif - Hammerbike on VK (in Russian) | Instagram

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe