DUCATI HYPERMOTARD CUSTOM - BE UNIQUE 2.22'den Hector

Eylül 27, 2017


    Şu sıralarda custom dünyasında şık ve çağdaşa doğru giden bir trend var. Bunu Auto Fabrica, JvB-Moto ve Vagabund gibi yapımcıların pürüzsüz metal işlerinde ve Paolo Tex gibi adamların CAD büyülerinde görüyoruz.

Fakat İsviçre merkezli bu Ducati, eski okul kültürünün halen hayatta ve iyi olduğunu ayrıca en beklenmedik yerlerde bulunabileceğini hatırlatıyor.


    'Hector' Ducati Hypermotard 796, muhtemelen eski tarz bir custom için düşünülen son makinedir. Unique 2.22 adlı garip atöyle, İsviçre'nin en büyük kenzi Zürih'ten bir saatlik bir uzaklıkta bulunuyor.


   Adrian Frommherz beş yaşından beri motosikletler üzerinde çalışıyor. Be Unique olarak metal işçisi, tekne üreticisi, deri işçisi, custom motosiklet üreticisi Tobi Doppler ve bir fotoğrafçı-Markus Edgar Ruf katıldı. Markus burada gördüğünüz çekimlere başladı ve detayları ayrıntılarıyla doldurdu.


   Peki bu en sıradışı yapı için kıvılcım nereden geldi? Basel'deki Tresor Çağdaş El Sanatları Fuarı, 21. yüzyılda geleneksel teknikleri ve tasarımı teşvik eden bir komisyon. Bu modern Hypermotard'ın kaba kesilmiş görünümünün yanı sıra sayısız kaynaktan bahsediliyor.


    Markus, "Kasten yıpranmış bir görünüm ve metal işleme aletlerinin izlerini koruduk" diyor. "Bu motosiklet, bilgisayar olmadan tasarlandı."

"Eski yarış arabalarından, uçaklardan ve teknelerden ilham aldık. Motosiklet, motor sporlarının cesaret ve tehlikeli olmasının eşanlamlı olduğu zamanları hatırlatıyor. "


   Markus'un "yenilikçi kaplamalar"  dediği üstyapı, hız testi için aerodinamik bir tasarımın sonucu. Mercedes-Benz ve Auto Union'un 'Silver Arrow' otomobillerini andırıyor.

Monokok, alüminyumdan yapılmış ve kasıtlı olarak kaynak hatları görünür bırakılmış üç kısımdan oluşuyor. Metal işçisi Reto Berger, işin bu tarafını ele aldı ve şaseyi, yeni karoseriyi yerleştirmek için biraz değiştirdi.


   Burada modern bir teknoloji yok: 50 yıl önce olduğu gibi her şey el yapımı. Bu, maun ahşap paneller, tekne yapımcısı Jan Lüscher tarafından monte edilmiş ve tekne boyası ile boyanmış. Koltuk ise lüks uçak ve klasik otomobillerde uzmanlaşmış Andy Mackay'ın eseri.


   El yapımı karoser ile Hypermotard'ın modern tahrik hattı arasındaki zıtlık dikkat çekici. Özellikle bu yapının arkasındaki adamların yeteneklerini bir araya getirmek için saatlerce birlikte buluştuklarını ve yaklaşımlarını "punk rock" olarak tanımladıklarını düşündüğünüzde...


   Mekanik olarak, Hypermotard neredeyse standart; bu nedenle performans hiç etkilenmez. Dingil mesafesinin neredeyse tamamı boyunca uzatan göbeğin içine gizlenmiş özel bir egzoz var.

Ducati, 113 sinirli İtalyan beygiri ile yerinde duramıyor. Hiç şüphesiz, otobandaki diğer sürücüleri üzerinde şok etkisi bırakacak.


Kaynak: Bikeexif - Be Unique 2.22 | Facebook | Instagram | Images by Markus Edgar Ruf

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe