ESKİ ALTIN - Kott Motosikletlerinden 78 Honda CB750 SuperSport

Eylül 03, 2017


   Herhangi bir sanatçı için, tutkunuzu yerine getirmek ve işi yapmaya yetecek kadar yaratıcı alan olmasını sağlamak arasında ince bir çizgi vardır. Dustin Kott, Kott Motosikletlerinde hassas ve sanatsal çaba harcayarak, mükemmeliyetçi, zaman alıcı bir iş çıkardı. Son yaptığı Honda'nın tamamlanmasından dört yıl sonra , Dustin çıtayı daha yükseğe koyuyor. 1978'de Honda CB750 Super Sport'tan ortaya çıkan, elit düzeyde bir Cafe Racer kusursuz bir uyum içerisinde.   "1978'de bir Super Sport 750'nin nadir görülen bir şey olduğunu düşünüyorum. 80'li yılların motosiklet dönemine damgasını vuran stil tercihleri nedeniyle bu özel yıldan uzak durdum. Stok mag jantlar, sade ön görünüm ve güçlü karbüratör ile bu motosiklete binmeyi denerim" diye açıklıyor Kott. Ancak, Oregon'taki sahibi tarafından So Cal'a gönderilen bu motosikletle Dustin, önceki 750 SS'ye kardeş bir motosiklet yaparak kendine ve dünyaya yapım becerilerinin nasıl geliştiğini gösterdi.


   Tüm Kott motosikletlerinde olduğu gibi, her somun ve cıvata kontrol ediliphiçbir şey şansa bırakılmamış. Birçok yapımcı yapımlarına kendi yarattıklarını eklerken, Dustin'in yaptığı şeylerin çoğu motosikletin zaruri ihtiyaçlarını rafine edilmek ve her bileşenin mükemmel olmasının sağlanmasıdır. Bu inanılmaz makinede metal işleme becerilerinin odak noktası,  Super Sport deposu olmuş. "Orijinal yakıt deposunun derin kırmızı tonunu koruyarak, ilham aldığımız makinenin rengini taşımasını sağlayacaktık."


   'Ekmek somunu' depo tasarımı üzerinde akan kusursuz kırmızı boya, Kott'un imzasını taşıyan kuyruk parçasında son buluyor. Minimalist ve titizlikle, metalden el yapımı parçalar, çizgileri ile her açıdan kusursuz. Ancak, belki de tankların merkezi kamburunun, Dustin'in işini ne kadar ciddiye aldığına dair bir fikir veren kuyruk, kıvrımları ile çok iyi bir arka görünüm kazandırıyor. "Depo grafiği 70'li yılların orijinal deponun grafiğinin bir replikasyonu, koltuk altı ve yağ deposuna da eklendi."


   Bu yağ deposu koltuk altında çok belirgin bir şekilde fark ediliyor. Bir çok kişi koltuk altında belirgin bir boşluk görmek istese de yağ deposu gözü rahatsız etmeden cafe racerin çizgisine uygun bir şekilde yerleştirilmiş. İşlenmiş bir kapak, örgülü hortumlar ve tasarıma uygun parçalarla, hiç bir şekilde hayal kırıklığı yaratmıyor. Boya işi, far tasının önüne takılmış bir krom çerçeve ile sonlandırılmış. Koltuklarda koyu renkli çikolata kahverengisi deri, altın renkli ipliklerle dikilmiş.


   Ancak, motosikletin görünüşü için bu kadar uğraşıp zaman harcayan Dustin'in stok tekerleklerinden hoşlanmadığından bir değişiklik yapılması zorunluydu. Mag tekerleklerinden aktarmalı parçalara geçiş kolay bir iş değil, özellikle arka taraf normalde bir disk freni desteklemektedir. Dönüşüme, dükkanın köşesinde bulunan 1975 K model arka göbek ile başlandı. Ardından ayırıcılar yapmak ve diski uydurmanın bir yolunu bulmak ğiçin torna yapıldı. Sonunda, desenli olarak delinmiş diskin özel bir dokunuş kazandırdığı görülüyor.


    Yeni montajın devreye sokulması, Kott'un yapmayı en sevdiği şeylerden biri ve eski ile yeni arasında birleşimler. "Brembo ana silindirin montajı ve ilişkili bağlantılar basit görününyor olsa da, denge, çalışma ve basitlik özenli bir düşüncenin ürünü." Sol taraftaki vites, bir retro teknik cazibe merkezini oluşturuyor. Yüksek işlevli bir teknolojiye sahip olmasına rağmen muhteşem bir klasik görünüme sahip. Arka süspansiyon üzerinde aşamalı oranlı yay, kaliteli bir yükseltme yaparken, modern Michelin lastikleri, altın renkli jantlara takılarak mükemmel bir yol tutuş sağlanmış.


   1978'de tek kamlı 750cc Honda dört silindir motoru modaydı ancak Amerikan pazarını mutlu etmek için Japon mühendisler bazı özel değişiklikler yaptı. Ve Dustin, motora biraz ekstra ataklık katsa da fabrika tadını vererek onları hayal kırıklığına uğratmamış. Siyah şase, metal renkli ön maşa ve krom kapakların bir karışımı motora hot rod hissi veriyor. Bir dizi Keihin CR karbüratörü motora yakıt için yardımcı olurken başlıkları, ham çelik ters koni şeklinde susturucu ile sonlandırılmış.


   İkili gaz kelebeği kablo mekanizması ile clip-on gidonlar gücü kontrol ediyor ve ön tarafı temiz gösteriyor. Eski tarz elcikler ve örgülü hatlar, işi herhangi bir karışıklık olmadan hallediyor. Ortaya çıkan Cafe Racer, Ruby Red'in yapımı süresi olan dört yıl Dustin'in kişisel gelişiminin en önemli evrelerinden biri olmuş. "Farklı dönemlerden iki makinenin yan yana gelme konseptini seviyorum. Bu, benzer sonuçların ortasında iyileştirmeler ve geliştirmeleri fark etme fırsatı veriyor " Buradan işlerin daha iyi nasıl olabileceğini görmek zor, ancak Kott Motosikletlerinde Dustin, yeni bir seviyeye çıkmak için sürekli bir arayış içerisinde.


   Kaynak: Pipeburn Kott Motorcycles – Facebook – Instagram | Photos by Alex Martino 

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe