F I V E - Customhane'nin emektarına birde şimdi bakın! Keeway 150 Superlight

Eylül 04, 2017           Her şey bir akşamüstü Balat’ta rakı içerken başladı. Bana uğraşacak bir makine lazım diye başladım söze. Önce bütçeyi konuştuk sonra tarzı, biraz ilanlara bakıldı, o muydu bu muydu derken Burçin’den   gelen “ Al git benim Keeway’i istediğini yap” teklifiyle işler ilginç hale gelmeye başladı. Kuzenim Nazmi ( Customhane Admini ve Blog Yazarı ) de bana gazı verince proje apar topar başladı.Bahsettiğimiz motosiklet Keeway Superlight 150. Piyasadaki muadilleri arasında en sorunsuz ve kullanışlı makinelerden birisi.  Superlight ; Nazmi ve Burçin’in ilk motosikleti ve benimde kullandığım ilk motosiklet.Hal böyle olunca bu restorasyon ve custom işlemleri ayrı bir önem kazanıyordu bizim için.


Fotolarda göründüğü gibi oldukça yıpranmış bir haldeydi.12 yıldır açık havada yağmur, çamur, kar demeden kullanılan ve park halinde haylaz çocukların hışmına uğramış bir cengâver düşünün. Periyodik bakımları hiç aksatılmadığı için mekanik gayet iyi durumda fakat kozmetik olarak aynı şeyi söylemek pek mümkün değildi.

Plan şöyleydi:
1- Tüm makineyi pişmaniye gibi dağıt
2- Değişecek ve satın alınacak parçaları tespit et.
3- Custom edilecek ( Sele ,çamurluk…gibi) parçaları belirle
4- Parçaları ve iskeleti boyaya gönder.
5- Tüm parçaları mekanik serviste bir araya getir.

            Kağıt üstünde her şey kusursuz görünüyor değil mi? Öncelikle benim gibi naçizane böyle bir işe girişmiş ya da girişecek arkadaşa vereceğim ilk tavsiye şudur: “Sabırlı ol güzel kardeşim”. Bir sürü problemle karşı karşıya kalacaksınız.

Bu macerayı yukarıdaki plana göre anlatacağım.

      1-Pişmaniye gibi dağıt!

Önce basit olan parçalardan başladım.


Sele en sökülesi parçaydı zira oldukça kötü durumdaydı.

Egzoz oldukça büyük olduğu için çıkardığımda çalışmak için baya bir yer açıldı.
Ufak bir hatırlatma yapayım, en son toplama aşamasını kendiniz yapacaksanız sistemli çalışın ve parçaların sökülmeden önceki hallerini fotoğraflayın ve iyice not alın çünkü projenizin oldukça uzun bir zamana yayılma ihtimali her zaman olacaktır ve hatırlatma olarak  bu fotoğraflar ve notlar sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır.

Devam edelim; Egzozun hemen ardından ön çamurluk ve arka çamurluk söküldü tabii arka çamurluk baya uğraştırdı. Arka amortisör içerden oldukça paslanmıştı.
Ön arka ayak koyma yerleri de paslandığı için oldukça uğraştırdı.
Depo sandığımdan çok daha kolay geldi. Burada depo içinde kalan benzine dikkat etmeyi unutmayın şakaya gelmez.Son olarak aynalar, far ve sinyal grubu çıkarıldı.

Bu aşamadan sonra mekanik birleşmenin yapılacağı tamirhanemizin yolunu tuttuk. Burada benim sökemediğim diğer parçaları ustalar halletti.
2      2-Değişecek mekanik parçalar

Bir çok parçanın eskimeye bağlı olarak, ya işlev kaybı vardı ya da görsel olarak çok kötülerdi.
 • Depo kapağı ve kontak anahtarı
 • Debriyaj maneti , Fren maneti
 • Zincir ve Ön arka dişli seti
 • Depo üstü benzin göstergesi ve Tüm gerekli Teller
 • Ön ve Arka Lastik
 • Sinyaller ve Stop
 • Yan Kapaklar
 • Gidon
 • Kapalı Amortisör
 • Sele ve Alt sacı
 • Son olarak Akü alındı.

Bu parçaların bir kısmını İnternet sitelerinden bir kısmını bizzat gidip elden aldım. Tabii bazı parçaları da tamirciden temin ettim.3    3-Custom edilecek parçalar.

Projedeki en meşakkatli ancak en keyif veren bölüm burasıydı hiç şüphesiz.

ÇamurluklarÖn çamurluk ve arka çamurlukta bazı kırıklar vardı hatta ön çamurluğun ön tarafında 5 cm lik bir bölüm kesip atılmıştı. Elimizdeki malzemeyi işlevini kaybetmeden uygun bir şekilde çizimini yapıp kesim işlemi için hazırladım.
Far :  Aslında yeni bir far almayı düşünüyordum çünkü hem camda hem de kasasında çizikler vardı. Hadi kasayı boyayabilirdik ama cam işini uğraştıracaktı. En sonunda Nazmi bir fikir verdi. Camı sarı renk film kaplatıp kasasınıda boyadım sonuç retro tarz müthiş bir far oldu.

Yan Kapaklar:  Superlight yan kapaklarının üzerinde uzun dikdörtgen bir boşluk var. Bu boşluğa armalar geliyor. Hoş bir görüntü olmadığı için plastik yamayla boşluklar dolduruldu ve boyaya hazır edildi.Sele :  Sele İzmir de bir firmadan alındı. Ancak alt sac benim kafamdakine uymadığı için hurdacıdan uygun ebatta sac aldım. Kaporta ustası ağabeyimize kesimini yapması için teslim ettik. Montaj esnasında tekrardan bası kesimler ve düzeltmeler yapıldı. Projede en fazla uğraştıran kısım buydu açıkçası.Gidon : 25 mm ve orijinaline göre alçak bir gidon tercih ettim.

Sinyal grubu: Nazmi’nin hediyesi. Izgaralı siyah mat çok şık sinyal ve stop grubu projede en sevdiğim detaylardan birisi.

Stickerlar : Şeritlerin ve depo üstü yazının oldukça yakıştığını düşünüyorum.Burada bir tercih yapmam gerekiyordu. Stickerları yapıştırıp üstüne vernik atmanın kalıcılık için daha iyi olduğunu biliyordum fakat belki sıkılır ve başka tasarım yaparım diye vernik attırmadım.

4    4-Boyahaneye yolculuk

Artık bütün parçalar kesildi, biçildi. Eski ve de yeni parçalar hazır kıta ustamızın emrine amade.  Çok şanslıydım ki çok kıymetli ve işinin ehli bir usta buldum. Sefaköy Şimşek sanayiden Mehmet Usta. Gerçekten müthiş bir iş yaptı.Elleri dert görmesin.
  Boya için Renault katalogundan “Çelik Gri” rengi seçtim. Ayrıca parlak siyah rengi de gidon, arka çıtalar, km saati  gibi bir çok yerde kullandık. İskelette mat siyahı kullandık.
 Burada en önemli yerlerden biride Isıya maruz kalan bazı parçalarda boya seçiminde ilk başta zorlandım. Bir sürü forum, grup dolaştıktan sonra Raymax ‘ın 690 derece dayanıklı siyah mat rengini kullandık. Özellikle egzozda bile gayet iyi sonuçlar verdi.


 5-Parçaları birleştir!

           Sona yaklaştıkça heyecan daha da artıyor tabii haliyle. Eski ve standart bir makineden yeni ve çok özel bir makineye artık bir adım uzaklıktayım. Buraya kadar olan bölümü her ne kadar bir solukta okuduysanız da tahmin ettiğiniz gibi süreç uzun ve sıkıntılı. Parça ara bul, usta ara bul, parçayı bekle, ustayı bekle gibi sorunsallar bu işin tuzu biberi.Doğru ustayı bulduysanız eğer beklemeye değer her zaman. Hem mekanikten anlarım hem de görsel bölümü kendim hallederim diyorsan eğer custom işinden alacağın keyif maksimuma çıkar haliyle.

            Boyananlaı, internetten sipariş ettiğim parçaları ve  evde kendi imkanlarımla custom ettiklerimi, kısaca ne var ne yok araca yükleyip servisin yolunu tuttum. Sefaköy  Moto Line(Hikmet Koyuncu)  motosiklet servisinde Aykut ve Suat ustalar ellerinden gelenin en iyisini yaparak çok değerli emekleriyle motosikleti topladılar. 1-2 hafta süren bu süreçte her şey adım adım ilerledi.Ustalarımızın eline sağlık sağ olsunlar çok uğraştılar.
 Elektrik aksamı ve motor bloğundaki gerekli yenilemeler yapıldıktan sonra maşa,ön lastik, gidon,far montajı son hızla ilerliyordu.Arka lastik  takıldı.Km saati ve manetlerin montajı sırasında internetten aldığım bir iki parçada uyum sorunu çıktığı için montaja biraz ara verdik.Eksik parçaları temin ettik fakat bu sefer atölyede farklı işlerin yoğunluğundan bir kaç gün boyunca ufak tefek işleri ve bazı ayarlamalar yapıldı sadece.


Depo ve arka sinyal grubu takıldı plakalık uygun bir noktaya ayarlandı ve montajı sağlandı.

Nihayet son olarak sele montajına sıra gelmişti. Burada baya bir iş vardı çünkü hem titreşimi azaltan  yaylı selenin, hemde sele altının iyi görünmesi için sele altı sacının iskelete montajı çok güç oldu. 2 kez sele altı sacı değiştikten sonra selenin montajını tamamladık.Son olarak reklamcıda kestirdiğimiz stickerları ön çamurluk-depo-arka çamurluk üstünden dikey iki çizgi olacak şekilde şerit çalışması ve depo üzerine sağlı sollu F I V E yazısı yapıştırıldı.Tüm montaj işlemleri ve görsel işlemler en sonunda bitmişti. Bu meşakkatli yolculukta en mutlu ana gelmişti sıra, bu yeni ve benzersiz haliyle F I V E' la ilk tur. Bu meşakkatli yapım sürecinin her anına değdi bu ilk tur. Çok şey öğrendim ve çok keyif aldım. Bu yapım süresince destek olan herkese teşekkür ederim.Başka bir yapım hikayesiyle buluşmak dileğiyle.

Serbay Kapuci

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe