PÜRÜZSÜZ - Vagabund'un Zarif BMW R100R'ı

Eylül 10, 2017


    Bazı insanlar için , minimalist bir motosiklet yapmak, mümkün olduğunca çok şeyi sıyırmak demektir. Ve pratikliğin canı cehenneme... Ancak, daha farklı bir yol daha var: işlevsellikten ödün vermeden azami basitliği sağlamak için karmaşık çözümler kullanan yol.

Vagabund Moto'nun en yeni projesinin arkasındaki felsefe budur: bir süper sano BMW R100R, gizli ayrıntıları olan bir smörgåsbord. Avusturya'nın Graz kentinde bulunan tasarımcı Paul Brauchart ve makine mühendisi Philipp Rabl sadece iki yıldır Vagabund olarak faaliyet gösteriyorlar ancak custom dünyasunun dikkatini çekmeyi başardılar.


    R80 'V05'lerini gören ve aynı şeyi isteyen bir müşteriden istek geldi. Paul, "Olağanüstü bir şey inşa edebileceğimizden emindim," diyor.


"İlk çizimleri yaptık ve o aşık oldu sonra planlamaya başladık. Bize tamamen güvendi ve serbest bıraktı. "


Paul ve Philip, uygun bir donör tedarik etti - 1993 BMW R100R - ve onu sökmeye başladı. Vagabund'un yedinci yapımı olarak, resmi proje adı 'Vagabund V07' idi, ancak çocuklar 'Balina' olarak isim taktılar. Bu bize göre o kadar büyük görünmüyor, bu adı yüzen alüminyum karoseri yüzünden aldığını tahmin ediyoruz.   


Motosikletin orijinal deposu ve koltuğu yok oldu, yerini elle şekillendirilmiş bir monokok ünitesi aldı. Ayrıca, alüminyumdan yapılmış ve açık bir ceket ile korunan yeni bir ön çamurluk ve far maskesi bulunuyor. Vagabund, metal şekillendirme becerileri için Blechmann'dan Bernard Naumann ile çalıştı.


   BMW'nin yeni profili nefes kesici, ancak bu buzdağının sadece görünen tarafı. Depodaki akümülatör paneline bir göz atın, hemen depo kapağının önünde. Altında bir boşluktan parlayan bir Motogadget hız göstergesi ve uyarı ışıkları var.


   Ama bekleyin, daha fazlası var. Gizli bir kabloyu çeken, OEM tarzı bir koltuk mandalı vasıtasıyla gövdenin kuyruk ucunu serbest bırakıyor. Akıllıca tasarlanmış menteşe ve havalı bir amortisör sayesinde yukarı kalkıyor.


  Menteşenin doğru çalışmasını sağlamak zaman almış. Gövdenin yukarı ya da aşağı yöndeki hareketinde herhangi bir şeye takılmamasını sağlayarak, sorunsuz çalışması gerekiyordu.

Bu yüzden Vagabund önce bir prototip yaptı, daha sonra bu bölüm alüminyumdan döküldü. Ayrıca, yakıt kapağı ve musluğu yerleştirdikleri yere dikkat etmeleri gerekiyordu, sistemi engellememesi gerekiyordu..


Kuyruk altında,  Bir cüzdan, stormproof çakmak ve bir leatherman çakı içeren, şık, alle dikilmiş deriden yapılmış bir bölüm bulunuyor. Tüm bu sistem ayrıca elektrik sistemine ulaşmak için de kullanılıyor. Bu, kaputun altındaki her şeyin bir tertemiz olması gerektiği anlamına geliyordu.


Vagabund, BMW'nin tıknaz aküsünü kompakt bir Lityum-iyon ünitesiyle değiştirdi, ardından hava filtresi kutusunu ateşleme bobiniyle birlikte değiştirdi. Ayrıca, yeni bir regülatör ve diyot panosuna bağlandılar, böylece hantal orijinalleri atıp sistemin daha iyi çalışmasını sağlayabildiler.


Paul ve Philipp, boksör motorun duruşunu yeni çizgileriyle eşleştirmek için ön çatal uçlarından yaklaşık 70 mm traşladı. Ayrıca ön maşa için Honda Transalp'ten yeni iç kısımlar ve çatal kapakları eklendi. İşleri dengelemek için arkaya yeni bir YSS amortisörü takıldı.


   Tekerlekler orijinal ancak Vagabund, paslanmaz çelik telleri, siyah renkli kaplamalı jantlarla değiştirdi. Ön çamurluğa eşlik eden CNC freze maşa sabitleyici ve frenler yeni ikiz 320 mm disklerle yükseltildi.

Bir Grimeca fren merkezi ve Domino debriyaj kolu var. LSL ön düzen ve gidonu kullanıldı. (Çocuklar kısaca clip gidon kullanmayı düşünmüş, ancak daha rahat ergonomi için bu tercih edilmiş.) Düğmeleri basit, 3D yazıcıda yapılmış bir kasaya yerleştirmişler.


   Dikkat çekici bir şekilde, bu motosiklet, çok sıkı yol kullanım yönetmeliklerine sahip olan Avusturya'da yasaldır. Koltuğun arkasına, akrilik kapağın arkasına yerleştirilmiş bir arka ışık ve Motogadget dönüş sinyalleri var. Ayrıca bize, arka kol sinyallerinin de bulunduğu bir araç plakası dirseği olduğunu söylüyorlar (yasalar gereği oturmaları gereken yer budur) ancak bu fotoğraf çekilirken takılmamış.


   Egzoz başka çarpıcı bir özellik. Vagabund, R100R başlıklarını değiştirmiş, daha sonra dB-killer ile tamamlanmış. Bütün sistem seramik kaplı siyah ve yine Blechmann tarafından yapılmış bir alüminyum kapakla kapatılmış.


  Vagabund'un markası küçük ayrıntılara çok dikkat edenler için bir bağımlılık haline gelecektir. Bu BMW'nin her civatası, karartılmış motoruyla ve Werkdorf'un döşediği kabartmalı deri koltuğuna kadar kusursuz.


   Vagabund, Viyana'daki Moto Circus Festivalinde V07'yi ilk kez gösterime çıkaracak. Ve bu BMW şimdiye kadar gördüklerimizin ön özellerinden biri diyebiliriz.


Kaynak: Bikeexif - Vagabund Moto | Facebook | Instagram | Images by Stefan Leitner | Helmet by Veldt

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe