KESKİN GÖRÜNTÜ - One-Up Moto'dan 'Angulár' KTM RC390 Cafe Tracker

Ekim 02, 2017


    Eğer öyeni başlayan bir sürücü iseniz veya küçük kapasiteli makinelerden hoşlanıyorsanız yeni bir motosiklet almak için hiç daha iyi bir zaman olmamıştı. Kesinlikle sıkışan pazarda, fiyatlar daha uygun bir hale getirilirken özellikler artıyor.. Ancak, birkaç önemli istisna dışında, neredeyse tamamen ruhtan yoksun bir kategori, motosikletlerin yarısı aynı üretim hattından çıkmış gibi görünüyor. Gerçekten müşterisine her iki dünyanın en iyisini vermek için, One-Up Moto Garage'dan Taylor Art Henschell ruhunu ortaya koyana kadar sadece böyle bir makine ile vakit geçirdi.  "Angulár" dediği daha özel bir tasarım için  yarışçı görüntüsünde bir 2015 KTM RC390 hazırlamış.


   Taylor ve markası için yoğun bir zaman geçtiyor: "2018 yılının ortasında faaliyete geçecek olan One-Up Moto Café'yi inşa etmek için Fayetteville kasabasında arazi satın aldık. Bunun yanı sıra büyüyen marka için kasabanın hemen dışında birkaç dönümlük alana sahibiz. Tüm bu gelişmelerle, hedefime hala uymaya çalışıyoruz. Eylül sonundaki ev şehirlerimizdeki Bikes Blues ve Barbekü festivali sırasında düzenlenecek olan 3. One-Up Moto şavumuzu yapmak üzereyiz. Bu KTM, müşterimize teslim edilmeden önce orada yer alacak. "


   Zamanı nasıl bulduğunu merak ediyorsanız, RC yi ortaya çıkardıktan sonra motosikletler için tutku ile doluyuz. Taylor, gece ve gündüz kendisini aramaya çalışıyor ve kendi duygularını ortaya çıkarıyor. "Oluşturduğum bağın bir kısmı, motosiklet, iç mekan, ergonomi ve kozmetik tasarımı üzerinde çalışmaktan geliyor. Bu KTM çok keskin; stok halindeyken neredeyse hiç eğri çizgisi yoktu. Şasi tasarımı ve salıncak kolu boyunca rüzgar geçiriyordu, üçgenlerde oluşan bir tasarım yapıldıktan sonra Angulár adı doğal olarak geldi."


   RC, inanılmaz derecede hafif bir makine ve fabrika çıkışı ağırlığı 139 kg. Bu avantajın korunarak ve görsel açıdan güzel görünen bir motor yapmak oldukça önemli. Müşterinin boyu 1.82 metreden daha uzun olduğu için, görsel açıdan güzel görünmesi ile birlikte sürüş rahatlığı da olan bir motosiklet yapmalıydık. Tezgah üzerine alınıp bütün kaplamalar kaldırıldı ve arkasında saklanan gereksiz tüm parçalara kapı gösterildi. Taylor, atölyede eski bir Honda deposunu buldu ve şasinin üzerine oturttu.


     Biraz uğraşı ile sığdırıldı, görünümü tamamlayacak kadar büyük ve daha fazla çalışma şansını veren büyük yüzeyleri mevcuttu. KTM çerçevesine düzgün bir şekilde oturuyordu. Motosikletin görünümünü tek bir parça ile tamamen dönüştürmek için sorunsuz bir şekilde bir araya geldi. Boya için gitmeden önce müşterinin iseteği olan mavi rengi, BMW metalik mavisi olarak seçtik. Eric Snodgrass depoyu ve ayrıntıları mükemmel şekilde halletti.


   Şasinin diğer ucunda, yüksekliğini arttırmak ve uzunluğu azaltmak için kasıtlı olarak salıncak kısaltıldı. Fakat daha fazla ayrıntı eklemek ve bir koltuk desteği olarak hareket etmek için şasi şeklinin minyatür replikasyonu, kuyruk parçası içine yerleştirildi ve bu One-Up'daki dört duvarın içindeki beceriyi daha da ön plana çıkarıyor. Koltuğunstandar bir koltuk değil değil. Taylor'un ana sıkıntılarından biri de motosikletin konfor eksikliği idi. Bunu düzeltmek için pahalı, yoğun bir köpük kullandı. Üzeri elmas dikişli siyah deri ile kaplandı.


   Angulár teması, ön far kapağı olarak hareket eden asimetrik bir parça ile motosikletin önüne kadar devam ediyor. Cephe çamurlukları kafes, üçgen ve örgü için başka bir şans verirken keskin noktalara dikkat edersek, bu RC'nin karşısına bir yaya olarak çıkmak tam bir aptallık olur. Lastikler Avon AV lastik sırt deseniyle mükemmel bir uyum gösteriyor. "KTM daha kalın lastikler kullanırken, biz daha dar bir arka lastik kullandık, çünkü yanak, yüksekliğini yükselttiğimizde motora da yükseklik kazandırmış olduk."  Taylor, AV54 arka lastiği kullanmalarının nedeni böyle açıklıyor.


   Güçlü görsel değişimlere rağmen ağırlık her ne kadar hafifse de, KTM, rakiplerine göre ağırlık oranının gücünü elinde tutuyor. Ama bu tek silindirin pantolonuna bir daha tekme atmadan One-Up'ı terk edecek olduğu anlamına gelmiyordu! Paslanmaz egzoz, Lossa Engineering susturucusu ile kuyruk altına yerleştirildi ve bütün hassas TIG kaynakları yapıldı. Daha sonra hava alma görevlerini yerine getirmek için bir K&N pod filtresi takıldı. Yeni yakıt deposu için, FPR'nin 2,7 bar'lık bir harici yakıt pompası yerleştirildi. Hepsi bir Dyno Jet Wide Band 2 ile  5 AFR'leri yükseltilmiş 5 kablolu Bosch O2 sensöründen sensörü ile tamamlanmış.


   Evet, bu makine eski tarz bir motosikletmiş gibi görünebilir ama için tüm modern hediyeler  ile doludur! Zor koşullar altında ekstra güvenlik sağlamak için ABS teknolojisini kullanan dört kaliperli Bybre tek 300 mm disk ile frenleme sistemi kullanılıyor. KTM, GP yarışında yıllar geçirdikten sonra, paranın alabileceği en iyi frenleme ve kontrol sistemlerinden birine sahip. Bu, büyük oranda WP süspansiyonunun, 43mm USD ön maşa ve bir mono arka amortisör ile sorunsuz çalışmasının bir sonucu. Taylor, müşterisinin ayarlarını yapabilmesi için, tamamen ayarlanabilen bir dizi arka set bile hazırladı.


  "İmzalarımızdan biri genellikle ön taraf için özel iPhone tutma yeri üretimidir ancak bu motosiklet için istisnai bir durum söz konusu çünkü stok hız göstergesi o kadar kompakt ve temiz ki, bize sadece montajı yapmak kaldı." Bu, Taylor'un bu yapımı yaparken ki aklını tam olarak gösteriyor. KTM gibi büyük bir şirketin geliştirebileceği şeylerin en iyisinin üzerine  hareketsiz bir dış görünüme hayat vermek için özel dokunuşlar ekliyor. Angulár'ın hangi kategoride oturduğu konusunda karar vermemiz için Taylor'a sorduk ama kendisi şaşırtıcı motosikletleri ve One-Up imparatorluğunu inşa etmekle meşgul. Motosiklet o kadar iyi görünüyor ki Cafe yada Tracker olması hiç farketmiyor.

Kaynak: Pipeburn -  One-Up Moto Garage – Facebook – Instagram | Photos by Robert Crisp 

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe