X-WING - Goldwing, Uzaklarda Rodsmith'e Taşınıyor

Ekim 22, 2017


    CRAIG RODSMITH gerçekten ego sahibi olmayı hak eden elit azınlıktan biri... ama öyle biri değil. Fotoğrafçı Grant Schwingle'a göre, Avustralya metal şekillendirici gurusu kendisini oldukça alçak gönüllü ve bu çarpıcı Honda Goldwing'in ayrıntıları için çok çalışmak zorunda kaldı.

   ABD, Illinois'de yaşayan Craig bu yapımı 'X-Wing' olarak adlandırıyor. Bu motosikleti 'hızlı' bir şekilde yapmayı reddetmiş  "1980 Honda GL 1100'ü dükkânımda bir iki yıl toz topladıktan sonra yapımına başladım" diyor.


    "Günlük binilecek mir motosiklet yapmaya karar verdim, neden olmasın? Pürüzsüz, konforlu ve ultra güvenilir. Küçük değişiklik ile karakter vermek için  alüminyum depo yapacağımı sanırken, bununla eşleşen bir koltuğa giriştim ve kısa sürede birbirleri ile utuştular."

Craig bu motosikletin yapımına başlayana kadar Goldwing'ler üzerine daha önce hiç çalışmamıştı. Bu eski touring motorunu zayıflatmayı bir saplantı haline getirdi ve parçaları tek tek şekillendirmeye başladı.


    Craig yeni bir depo ve arka kuyruk ile başladı ancak hızlı bir şekilde yeni bir koltuk yaptı yakıt deposunun hazırlığına karar verdi. Göstergeleri değiştirmek istediği için yeni bir ön rüzgar camı tasarladı.

Geriye kalan tek kadranlı yağ ve sıcaklık göstergesini, far üzerindeki alana sıkıştırdı. "Bu bir takıntı haline geldi," diyor Craig. "Aynı tarzda bir ön çamurluk ve radyatör koruması yaptım."


    Motosiklet yavaş yavaş çok farklı canavara dönüşürken, Craig, Comstar jantlarının kötü duracağını biliyordu. Bu yüzden alüminyum diskler kesim jantları örttü ve Shinko lastikler taktı. İlk bakışta bu fikirden emin olmamasına rağmen, istediği ettiği şık ve metal görünümünü tamamlıyorlardı.

Goldwing, şimdi büyük oranda plastikleri yok etmeliydi. Bu yüzden daha ince ayrıntılara geçmeye başladı. Pürüzsüz estetikte daha da ileri gitmek için orijinal 'GL 1100' işaretli vana kapaklarını çıkardı.


    Kontroller için üçlü mesnet üstündeki stok kolları kesip parlattı ve clip-gidonlar taktı. Bu gidonlar çok alçak hissettiriyordu. Kelepçelere, Ducati Monster gidon setini yerleştirdi. Üzerine de aynı mmetal malzemeden yapılmış elcikler taktı. Sonra da ikaz ışıkları ışıklarını barındıran bir metal plaka yerleştirdi.

Craig ayrıca yeni bir ön fren ana merkezi yaptı ve örgülü paslanmaz çelik fren boruları taktı. Akü, sahte tankın altına yerleştirildi, fren diskleri değiştirildi.


   Goldwing'in süspansiyonları orijinal olarak kaldı, ancak her iki tarafta yenilenip 
alçaltıldı. Kapaklar çıktıktan sonra şasinin görünen yüzeyleri temizlendi, kaynak izleri pürüzsüzleştirilip, herşey özenle cilalandı. Motorun olduğu yerde bir karışıklık yok. Ancak açık filtreler ve bir çift Cone Engineering susturucuları ve yeniden işlenmiş başlıkları sayesinde artık daha iyi nefes alıyor.

"Ben hiç bu egzoz ile modifiye edilmiş bir Goldwing duyacağımı sanmıyorum." Grant, " Harika sesler duyduğumu söyleyeyim! Biraz flat-six Porsche, biraz Subaru boxer, biraz da CB750 gibi. "


   Craig'e göre bu motor bir ısırık gibi: "Parlak bir sürüş, lokomotif üzerinde oturmak gibi!"

Çok harika görünüyor, mavi deri koltuk Dane Utech tarafından yapıldı. Şeritleri ve harfler  Jim Brando tarafından hazırlandı. Çok sayıda orijinal parçayı atmak, bu Goldwing'in çok daha hafif hale getirmiş.


    "Orijinal bisiklet yaklaşık 317 kg ağırlığındaydı" ve "henüz tam olarak tartmadık ama 115 kg'den fazla attığımıza, bahse girerim." diyor.

"X-Wing'i Star Wars'taki uzay gemisi tasarımına gönderme yapmadım. Eski bir Gold Wing'i anımsattığı için böyle bir isim düşündüm."


    Craig, X-Wing'i kendi kullanımı için yapmış olabilir, ancak satın alacak tekliflerin geleceğine eminiz. Ve bir sonraki günlük biniş için yaptığı motosikleti sabırsızlıkla bekliyoruz.Kaynak: Bikeexif - Rodsmith Motorcycles | Facebook | Instagram | Images by Grant Schwingle

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe