AĞIR NEFES - Tüm Filtrelere Sahip Bir KTM RC8

Kasım 30, 2017


Her yıl EICMA'ya (Milano Motosiklet Fuarı) birçok şey geliyor. Baba ve oğul Dino ve Marios Nikolaidis Yunanistan'dan İtalya'ya gelmiş bir aile şirketi. DNA Filtrelerini temsil ediyorlar. Son zamanlarda artan custom motosikletlere olan ilgiyi gördüler ve kendileri için bir motosiklet yapmaya karar verdiler.

Bu işi yarım yamalak yapamazlardı. Dino bir makine mühendisi, Marios ise motorsporları mühendisi ve her ikisi de CAD / CAM tasarımında uzmanlar. Ve Atina'daki DNA fabrikasına, en son teknolojik CNC makineleri de dahil olmak üzere ihtiyaç duyabilecekleri her şeye sahipler.  Dino ve Marios, bu KTM RC8 tasarımını tamamlamaları iki hafta sürdü. Dino, "70'lerin ve 80'lerin tarzını taklit etmek istedik" diye açıklıyor. " sadece analog bir saat, bir şasi, motor ve tekerlekler olacaktı; plastik kapak yok ve karbon fiber parçalar yok."


"2017 model bir supersport canavarı istedik. Ama gizli görevi olan. "  DNA filtrelerini odak noktası haline getirmek için tıpkı Amerikan arabalarındaki gibi kullanmayı düşünüyorlardı. 2012'de DNA, KTM 990 Super Duke için tasarladığı bir hava filtresi kutusu ile Red Dot Tasarım Ödülü kazandı, bu motorda da böyle bir sistem kullanmışlar..


Hava filtresi KTM LC8 990 V-twin için tasarlandı, ancak daha fazla tork ve güç istedikleri için KTM RC8 Superbike'de kullanılan LC8 1190'ı seçtiler. Ve KTM RC8'in standart versiyonu yeterli değildi, bu yüzden R versiyonuna gittiler.  Dino, "Boru şeklindeki kafes şasesine ihtiyacımız vardı ve RC8'i çıplak gördüğümüzde çok aklımız başımızdan gitti. Tam aradığımız şey karşımızda duruyordu."


 Sonra bilgisayar destekli tasarıma başlandı. Dino, deponun, hava filtresinin, saatlerin ve yağ soğutucusunun üzerinde dururken, Marios koltuk, koltuk altı bölümü ve alt şasi de dahil olmak üzere arka tarafla uğraştı.  İki ay boyunca tasarım mücadelesi verilmiş. Ancak sonuç buna değdi.

En başından beri çocuklar CNC makinesini mümkün olduğunca çok parçanın, yani depo ve koltuk gibi daha büyük parçaların yapımında kullandılar. Şirket içinde bunu yapacak tüm araçlara sahip oldukları, için istedikleri gibi sonuçlar aldılar. Oksitlenmeye karşı korumak için herşeyi boyayıp, parlatmışlar.   Tank, koltuk ve alt koltuk bölümü olmak üzere üç büyük parça, her biri 5083 H112 kalite alüminyumdan sağlam bir bloktan işlenmiş. Tavlanmış ve gerilmeden kurtarılmış özel bir alaşımdır, bu nedenle minimum distorsiyon ile 2 mm kalınlığa kadar işleme tabi tutulabilir. Depo tek başına 146 kg ağırlığında, diğerleri 60 kg ve 24 kg ağırlığındaydı.

 Tek bir bloktan bir depo yapmak neredeyse imkansızdı. Dino ve Marios'un yalnızca bir (pahalı) bloka sahip olduklarından stresliydiler.    Daha sonra her şey TIG kaynağı ile birleştirilmeden önce bir alt plaka ve yakıt pompası muhafazası işlendi. Nihai ürün, 2 mm kalınlığa ulaştı ve 11 litrelik bir kapasiteye sahip oldu. Sadece 3,6 kg ağırlığa ve yeni filtre muhafazasını barındıracak şekilde orta kısımdan bir kanal açıldı.

Çocuklar, RC8 üzerinde bir imza olacak uygulamayı gerçekleştirmek için 400 saat çalıştı.

Kapatmak için DNA,  küçük bir alüminyum yakıt kapağı tasarladı; bunların üzerine D logosu yapıldı. Ardından Delrin'den anahtar için NFC teknolojisini kullanan bir sistem yapıldı.   Ekip daha sonra, arka tarafa koltuğu yerleştirip, ön tarafla birleştirebilmek için iki parçalı boru şekilli bir alt çerçeve inşa etti. Koltuk ünitesi, klasik Cafe Racer tarzında ve herhangi bir görünür cıvata olmadan koltuk altına sabitlenmiş. Arka kamburun içinde RC8'in aküsü, sigorta kutusu, röleler ve kablo demetinin bir parçası saklanmış.   Farda tamamen LED teknolojisi kullanılmış. (Bir eğim sensörü, motosiklet eğildiğinde açıyı ayarlıyor.) Hız göstergesi, özel bir gövdeye yerleştirilmiş dijital ve analog sistemin birleşimi.

KTM RC8 bol miktarda güç üretse de, Dino ve Marios, bazı motor yükseltmelerini de DNA MK3 Aşama 3 filtresinden başlayarak gerçekleştirdi. Önemli bir artış sağlıyor. KTM Power yarış kiti kullanan bir SBK-spec tune yardımıyla, bu RC8 şimdi arka tekerleğe 186 beygir güç veriyor. (Ayrıca şimdi sadece 162 kg ağırlığında.)   Dino, "Sürücünün gövdesine çok yakın olduğundan motoru hissediyorsunuz" diyor. "Nabzı hissediyorsun, kükremeyi duyuyorsun ... daha önce hiç hissetmediğin bir duygu hissediyorsun. Canavar, büyük bir tork ve güç üretiyor. "

Aynı zamanda hızlı vites değiştirici, sarsıntı engelleyici bir debriyaj, özel direksiyon amortisörü ve ciddi fren yükseltmeleri var. Ardından, Akrapovič'in Evolution 4 egzoz uçlarının Moto GP egzozu ile birleştirilmiş özel bir titanyum düzeneği var.En son olarak alüminyum parçalar üzerinde gri ve turuncu ayrıntılar yerleştirilmiş. Şasi ve alt şasi kaplamaya gitti ve şimdi siyah bir dokuya sahip.


En büyük kabus kablolamaymış. Baba ve oğlu, 25 sayfalık şematik çizgiyi, sonsuz metrelik kabloları ve sensörleri üç haftada tamamlayıp, çalıştılar.   Nihayet RC8 takma adı ile söylersek "Brain Eraser" ilk deneme için kükredi. "Bugüne kadar bildiklerini unut gitsin" diye açıklıyor Dino. "Yeni bir boyut giriyorsunuz: Beyin Silici burada."
Kaynak: Bikeexif - DCR-017 | DNA Filters | Instagram | Facebook

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe