BEYAZ ATEŞ - New York'tan bir CB750 Cafe Racer

Kasım 14, 2017


   İyi bir custom motosiklet yapmak için sağlıklı bir hayal gücüne ihtiyaç vardır. Bir motosiklete bakıp potansiyelini görebilme yeteneğine de ihtiyaç var. Veya Bryan Moses'seniz, paslanmış bir yığın parçaya bakıp böyle bir Honda CB750 cafe racer hayal edebilirsiniz.

   Bryan, New York'un Geneseo kentinde çalışıyor ve bunu bir hobi olarak yapıyor. Çoğu zaman evinin garajında ​​çalışıyor, ancak garajının yeterle gelmediği durumlarda projelerini ailesinin tamir, onarım atölyesine taşıyor.


   Bryan'a göre, "Bu yapımın çok havalı bir hikayesi yok"  ancak bu tamamen doğru değil. Bu yüzden daha fazla kurcaladık.

"Birkaç yıl önce 50 dolara CB750 parçaları aldım." diyor. "İhtiyacım olanı aldıktan sonra çok pis ve paslı şeyleri attım. Ancak şasi ve motoru atmaya kıyamadım. "


   Motor ve şasi kullanışlı olsalar bile, mükemmel değildi. Bryan 1974 model motoru açtı ve 836cc'lik bir kit ile yeniden inşa etti. Ayrıca hava filtresi kutusunu değiştirdi ve karbüratörleri tekrar ayarladı.

   Egzoz sistemi, paslanmaz çelikten, elle yapılmış yeni bir egzoz sistemi ile değiştirilmiş. Bryan başlıkları, motosikletin altına dönerek motosikletin içine girip sola dönecek şekilde tasarladı. 


   Bryan'ın CB750'si yeni süspansiyona ihtiyaç duyuyordu, bu yüzden büyük bir tercih yaptı. Şasinin arka kısmı yeniden tasarlandı. Honda CBR600F4i'nin salıncak kolu, tekerlek, bağlantılar ve mono amortisörünü kullanıyor. Ön tarafta mesnet, maşa, fren ve disk başka bir Honda'dan CBR900RR'dan alınmış.


   Yeni alt şasi ve kuyruk kamburu 1" boru ve 16 kalibre çelikten yapılmış.. Arka tarafa yerleştirilmiş led stop ve sinyaller, derli toplu bir görünüm kazandırmış. Bryan, "Koltuk hiç rahat değil," diyor ve şöyle devam ediyor: "Arka tarafı temiz ve minimal tutmak için ince ve şık bir hale getirildi."


  Arka ucun yeniden tasarlanması, CB'nin orijinal yağ deposu için az yer bıraktı, bu nedenle Bryan alışılmadık bir şey denemeye karar verdi. Uzun ve dar bir depo tasarlayarak şasinin önüne monte etti. Ardından, egzoz başlıklarıyla uyum sağlaması için krom kaplattı.

"Bu, bir miktar deneme yanılma idi,"  "Yağ sıcaklığının başlıklardaki ısıyla nasıl tepki vereceğini bilmiyordum. Ancak, ön tarafa gelen rüzgar soğuk tutuyor gibi görünüyor "


   Yakıt deposu orijinaldir ama biraz işleme maruz kalmış. İç kısmın temizlenmiş ve Honda logolarının takıldığı girintiler de dahil olmak üzere bir kaç boşluk kapatılmış.

CB'nin karoserini basitleştirmek için kablolarını da basitleştirmek zorundaydılar, bu nedenle Bryan her şeyi önden arkaya yeniden düzenledi. Bütün bileşenleri tek bir merkezde bir araya toplamak yerine, bulduğu her kuytu köşeye sıkıştırmış. Açıkça görülebilen akü, bir Antigravity Lityum-iyon ünitesi. Salıncak kolunun önüne monte edilmiş.


   Öm aydınlatma, elle yapılmış bir yazı tahtası stili üzerine monte edilmiş küçük bir LED ışık tarafından gerçekleştiriliyor. Üzerine de bulabildiği en ufak hız göstergesini yerleştirmiş.

 Clip-on gidonlar, elcikler, kumanda kolları ve arka setler her şeyi birleştiriyor. Bryan, motosikletin alçak ve gergin duruşunu sürekli sağlamak için yan ayaklığı bile kesmiş. Örgülü fren hortumlarına kadar ince detaylarla uğraşmış.


   Siyah renk çoğunlukla beyaz'dan daha güvenli bir seçimdir, ancak bu Honda'nın hatası yok. Bryan, amcasının sahip olduğu Honda CX500 Turbo'dan ilham aldı, ardından renkleri  çekti. "Çocukluğumdan bu yana, bu renkleri ilk gördüğümden beri seviyorum." diyor.

"Resimlerden anlaşılmayabilir, ancak boyası harika bir marşmelov beyazı" Bu şekilde hariha görünüyor ancak temiz tutmak tam bir baş belası! "


   Neyse ki temiz tutmak zorunda olan değiliz. Biz sadece ona bakıyoruz ve Bryan'ın paslanmış yığınlar içinden böyle bir güzellik daha çıkarmasını bekliyoruz.


   Kaynak: Bikeexif - Images by Bryan Moses

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe