AĞIRDAN AL - KINGSTON CUSTOM’DAN BMW R75/5 BOBBER

Ocak 10, 2018


 Bugünün motosikletleri, otuz yıl öncesine göre anlaşılmaz olacak bir teknoloji seviyesine sahipler. Ve custom dünyasının etkisi ile eski süspansiyonlar, yeni süspansiyonlara dönüşmesi, frenlerin ve elektronik aksamların modernleştirilmesi sıradan hale geldi.

Dirk Oehlerking teknik açıdan her şeyi biliyor. Almanya'nın Rhine-Ruhr bölgesinde Kingston Custom olarak faaliyet gösteren marka daha önce de yeni bir Triumph Thruxton R'yi klasik tarza çevirmişti.   Fakat Dirk, eski tarza sadık biri. Bu yüzden, düzenli olarak Kingston tarzı imza attığı klasik, lo-fi bmw bobberler üretiyor . Bu 1974 BMW R75 / 5 en sonuncusu ve muhteşem bir mücevher.

Dirk, "Klasik motosikletlere binmek saf motosiklet kullanmaktır," diyor. "Bunlar gerçek motosikletler, hatırladığımız gibi: sağlam teknoloji, kötü frenler, kötü bir şasi ve turu geçerseniz kralsınız! Kıçınız yanar, yürüyüşünüz değişir ve göğsünüzde inanılmaz bir hisle şampiyonsunuzdur! "   "Klasik motosikletler sizi özel hissettiriyor çünkü özel bir şey. Stilleri, karizmaları ve sinirli bir karaktere sahipler. "

"Günlük hayatta mükemmeliyetçiliğe olan talepleri karşılayan değerlere ihtiyaç vardır. Her şeyin düzgün çalışması, verimli olması ve optimize edilmesi gerekiyor - nerede yavaşlayabilirim ve bireyselliğimi yaşayabilirim? "   Dirk, bobber dünyasında, retro cazibenin ve özgünlüğün bir kısmını verse de, kaliteden de ödün vermedi. R75 / 5, yeniden inşa edilmeden önce şase ve motor tamamen söküldü. Motor temiz şekilde soyuldu ve boyasız bırakıldı.

R75 / 5 başlangıçta tamburlu bir frenle fabrikadan çıktı - ancak Dirk tüm ön tekerleği, daha çekici bir 18" Grimeca dupleks ünitesi ile değiştirdi. Arka tekerlek BMW'nin orijinal jantı olsa da Metzeler ME77 lastiği takılmış.   Şasiye gelirsek, Dirk tüm alt şasiyi indirdi ve yeni amortisörler takıp yeni bir koltuk desteği yaptı. Stok salıncak kolunu tuttu, amortisörleri kendi tasarımına göre bağladı.


 Yeni bir solo koltuk yaparak deri ile kapladı. Hemen önünde, Dirk'in kökenini bir sır gibi  sakladığı, yeni bir depo var. Ve arkada, şık bir çamurluk bulacaksınız, el yapımı gizli bağlantılarla tutturulmuş.  BMW'nin yolcu ayaklıkları traşlandı  ve Tarozzi'nin arka setlerini tutmak için tekrar yapılandırıldı. Ayrıca, Alman egzos üreticisi tarafından Dirk'in tasarımına göre yapılmış bir çift Hattech susturucusu takılmış.


  İlginç bazı ayrıntılar daha yakından incelendiğinde kendilerini ortaya çıkarıyor. Kuyruk lambası, yeniden tasarlanmış egzoz flanşından yapılmış ve yan ayaklığın, ucu bir somun anahtarı şeklinde bitiyor.  Tüm kablolar kesilmiş, temizlenmiş ve şanzımanın arkasında saklanan el yapımı bir kutuya yerleştirildi. Önde 5½ inç Bates tarzı ön far ve yakıt deposunun derin boynunda saklanan küçük bir MMB analog hız göstergesi var.

LSL elcikleri, Hella gidon ucu sinyalleri ve tek bir ayna kokpiti bitiriyor. Ateşleme, hava filtresi kutusunun yanına yerleştirildi ve her ihtimale karşı direksiyon somununa sıkıştırılmış bir yedek buji var.   Kesinlikle düzgün bir yapım, boya işide gerçekten çok iyi. Dirk, en çok gövde ve şaseyi sıcak gri renkte boyamak için uğraştı. Aynı renk tonu far ve amortisörler üzerinde de  tekrarlandı. Depo ve arka çamurluk üzerinde basit bir beyaz şerit ile kontrast sağlandı.


Dirk, Bu klasiklerle çalışarak onlara yeni hayatlar veriyor, soylarını değiştiriyor, birbirleriyle hiçbir zaman bir araya gelemeyecek şeyleri bir araya getirmenin inanılmaz bir meydan okuma ile büyük bir tatmin yaşadığını söylüyor. 745 cc motor ile sunulan 50 beygir gücü ve sadece 4 vitesin bulunduğu bu R75 / 5, herhangi bir hızı rekorunu kırma iddası yok. Size bir hız cezası yedirmemeyi garanti ediyor. "Motorun sabit bir vuruşu var" diyor Dirk. "Hız arttıkça, ellerin gibi kalbinde titremeye başlar ve yüzünüze çocuksu bir sırıtış yapmaktadır."


Kulağa oldukça analog geliyor. Modern hayatın çılgın hızına mükemmel bir panzehir.Kaynak: Bikeexif - Kingston Custom | Facebook | Images by Kayadaek

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe