ART DECO ŞAHESERİ - LA'DE GÖRKEMLİ BİR YENİDEN DOĞUŞ

Aralık 27, 2017


   Motosiklet stilleri her zaman devrimci değil muhafazakârdır. Tarihteki en meşhur makineler bile belirli bir çizginin dışına çıkamazlar.

Board Trackerler, BMW'ler, Brough Superiors, Vincents veya Crockers hiçbirinde isyankar bir şey yok. Mühendislik gelişti, ancak stil evrenseldi.


     Biraz geriye bakarsanız, BMW K1, Honda DN-01 ve Philippe Starck'in tasarladığı Aprilia Moto 6.5 gibi tuhaf tasarımları hatırlarsınız. Ve eski tuhaflıkların en iyisi 1930'ların başındaki Majestic olmalı.

Bugünlerde bu Fransız makinelerinden çok azı kaldı ve yakın zamanda bir tanesi LA merkezli Heroes Motors'dan Serge Bueno tarafından restore edilmiş.


    Majestic, boru şasiyi sevmeyen, çünkü çok fazla esnediğini düşünen mühendis Georges Roy tarafından tasarlandı. Böylece, aktarma organlarını kaplayan sac kullanılarak bir monokok şasi yarattı.

1929 Paris Motor Show'da tanıtılan Majestic bir fırtınaya neden oldu. Delachanal fabrikası bir sonraki yıl üretime geçti, ancak satış yavaştı, hikaye 1933'de sona erdi. Bugün baktığımızda, savaş öncesi motosikletçilerin, çağdaş normların dışında, dirençli olduğu düşünülüyor.


   Bu 1930 model Majestic, üretim faaliyetinin başlangıcından itibaren, 30 yıldır Serge Bueno'nun ailesinde. Beş ay önce, onu restore etme kararı aldı ve Heroes atölyesinde günde sekiz saatlik çalışma sürecini başlattı.


500 cc Chaise motorunu yeniden inşa etmek yeterince zordu, ancak en azından motorun prensipleri alışılagelmişti. Gerçek zorluk, paslanmaya maruz kalmış karoserdi; OEM parçalar yoktu ve kılavuz olarak kullanabilecekleri tek şey eskiden kalma fotoğraflardı.


  Monokok şasi, şimdi yaklaşık 80 yıl önce fabrikadan çıkarken ki kadar iyi görünüyor. Ve çekiciliğe ek olarak ünlü Fransız uzman Bernadet'ten gelen nadir bir yan sepeti var.

 'Tourisme Grand Sport' modelinin bir varyantına benzeyen bu aerodinamik gövdenin ağırlığı sadece 23 kilogram ve rahat Dunlopillo lateks köpük koltuk çok önemli bir yenilik.


   Motosiklet tarihçileri, sadece on Majestic'in hala var olduğunu söylüyor. 1998'de Guggenheim Müzesi'ndeki 'Motosiklet Sanatı' sergisini görmek için yeterince şanslıysanız, bunlardan birini ekranda görmüşsünüzdür.

Eğer bunu kaçırdıysanız, LA'daki Heroes Motors showroom'una gidin. Muhtemelen şimdiye kadar elde edebileceğin tek şans olacak.


Kaynak: Bikeexif - Heroes Motors | Facebook | Instagram | Images by Olivier de Vaulx

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe