BU CB750'NİN YAPIMI ÜÇ YIL SÜRDÜ - VE MÜKEMMEL OLDU

Ocak 11, 2018


   Bu Honda CB Cafe Racer'a bir göz attığımızda, göz ile görünenden daha fazla şeyin olduğunu biliyorduk. Mono amortisör, arka kuyruk ve şık gövde gibi modifikasyonlar bizde merak uyandırdı. Ancak projenin arkasındaki hikaye de aynı derecede dikkat çekici görünüyordu.

Honda, Monner MessnerMoto adıyla kurulmuş olan Mirko Messner'a ait. Mirko, Sırbistan'ın Belgrad kentinde yaşıyor ve mobil uygulama geliştiricisi olarak dokuz ila beş arasında çalışıyor. Mesai saatlerinden sonra CB750 üzerinde çalışmış ve bu yüzden onu tamamlamak üç yıl sürmüş. Ve bu onun ilk yapımı.


   O zaman bunu nasıl yaptı? Mirko, kısıtlı zaman ve donanım yüzünden, CNC işleme, 3D baskı ve imalat işleri için 20 farklı kişi ve şirkete gidip iş  yaptırdığını itiraf ediyor. Bu zaman boyunca yeni dostluklar bile kurmuş.

Tasarımını kontrol altında tutmak için, her parçayı titizlikle tasarlamadan önce bir 3D modelleme yazılımı öğrenmiş ve makine mühendisliği prensiplerini araştırmış.


   Mirko, yaratıcı yönetmen, parça tasarımcısı ve proje yöneticisi olarak görev yapıyordu ve bileşenleri bir araya getirirken her şeyi bir araya getiriyordu. Mekanik işlerini de kendisi üstlendi, 1977 model motoru yeniden inşa etti ve bazı yöntemlerle gücünü artırdı.

İçinde, Wiseco pistonları bulacaksınız. Kapasiteyi 836cc'ye kadar çıkarabiliyor. Ayrıca hafifletilmiş ve dengeli bir krank mili, 2009 Yamaha R6'dan daha hafif volan ve tekerlek kamları... Kapsamlı bir liste var, ancak diğer önemli noktalar, yükseltilmiş ve parlatılmış kafa, yükseltilmiş valfler, yaylar ve bir yarış kamı içeriyor. Birincil ve kam zincirleri, gergi ve sürgüler PA 4.6 poliamid plastikten, CNC ve lazer ile kesilerek, tamamen özel olarak üretilmiş. Mirko, bu modifikasyonun istenmeyen gürültüleri ortadan kaldırdığını, gücü arttırdığını ve zamanlamada daha fazla kontrol sağladığını söylüyor.

   Sürücünün gizli anahtarlar vasıtasıyla seçebileceği önceden programlanmış dört zamanlama eğrisini çalıştıran yeni bir ateşleme sistemi var. Yağ pompası rotorları bile ölzel yapılmış ünitelerle değiştirilmiş.


   Bir dizi Mikuni RS34 karbüratörü, özel filtre tertibatıyla havayı emiyor. Egzoz sistemini tasarlarken, Mirko ahşap parçaları lazerle kesmiş ve daha sonra bu parçaları kullanarak paslanmaz çelikten elle bükmüş.

Susturucular da özel olarak üretilmiş ve tüm sistem şase üzerindeki gizli montaj noktalarına asılmış. Sonuçta, Mirko şu anda arka tekerleğinde yaklaşık 90 beygir gücünün olduğunu düşünüyor.


  Doğal olarak, CB750'de yepyeni bir elektrik sistemi de denenmiş. Bir Motogadget m.unit 2.0 koltuğun altındaki bir kutuya, iki Lityum iyon pil ile birlikte paketlenmiştir. Üstünde bir Motogadget ürünü var, en önemlisi motor sıcaklıkları, yağ sıcaklığı ve basınç gibi veriler elde edilebilmesi için sensörlerin tümü eksiksiz olarak mevcut.

Şarj sistemi de bir Yamaha R6 modeline yükseltildi; alternatör tarafındaki motor kapağı her şeyin uyması için değiştirilmiş. Aydınlatma için Mirko, öne entegre sinyalleri olan 45w'lık bir LED far yerleştirmiş ve özel çerçeveli arka aydınlatma ve sinyali kombinasyonları şase tüplerinin içine gömülmüş.


  Mirko neyse ki Honda'nın yeni performansıyla eşleşecek bir şekilde şasiyi de yükseltti. Yeni başlayanlar için, maşa uçlarını, özel mesnet vasıtasıyla bağlanan bir 2007 Suzuki GSX-R 750'den gelen ön düzen ile birleşirdi.


Ardından, 1981 CB900'ün salıncak koluda özel bir parça ile bağlanmış olan mono amortisör yerleştirilmiş. Amortisör, bir Yamaha R1'den bir Öhlins birimi, ancak Mirko, yaylarını krom kaplamış.


18 inçlik ön tekerlekte özel olarak işlenmiş bir alüminyum göbek ve jant kullanılmış ve paslanmaz çelik tellerle örülmüş. GSX-R'nin fren kaliperi ve Brembo rotorlarına bağlanmış.


Mirko, 18 inçlik tekerleği ve disk frenini bir KTM Adventure 1290R'in fren sisteminden alıp, bir Brembo rotor ve özel tasarlanmış arka fren balatalerı ile birlikte taktı. 


   Bu CB750'nin Yeni bir far tası ile depodan, kuyruğa, kadar akışkan yeni bir şekli var. Yine, hepsi ahşap parçalar ile hazırlanıp, üzerinde alüminyum parçaların bükülmesi ile metale şekil verilmiş.

   Koltuk kamburu aslında yağ tankı ve yakından bakarsanız üzerindeki kapak ile depo kapağının aynı olduğunu görebilirsiniz.. Koltuk sacı, 3D baskılı modifikasyona dayalı bir kalıp kullanılarak dökülmüş, daha sonra suni deri ile kaplanmış. Derinin üzerindeki kabartmalı yapının üzerinde MessnerMoto logosu var.   Şesi, yeni koltuğa uyacak şekilde arkadan düzeltildi, daha sonra yarı parlak siyah renge boyandı. UV ışınlarından korumak için şeffaf kaplı olan 3D baskılı parçalar haricinde, her şey başka bir fırçalanmış yüzey ile bırakıldı.

Her iki tekerlek üzerinde de çamurluklar var, 3D takviyeli ABS plastikten basılmış. Ön çamurlukların tutacağı, far halkası birlikte 3D olarak basılmış, ancak her ikisi de karbon ve paslanmaz çelik cıvatalarla destekleniyor.


  Bu Honda'yı oluştururlarken klipsler, kumandalar, anahtarlar ve gaz kelebeği gövdesi de dahil olmak üzere bir çok özel olarak tasarlanmış parçalar kullanılmış. Arka ayarlı ayak kumandaları Tarozzi'den geliyor, ancak bunlar siparişe göre bir aparat üzerine monte edilmiş durumda.


Bu CB Cafe Racer'a inanılmaz miktarda düşünce, sıkı çalışma ve sevgi katılmış, karşılaştıklarımız arasında türünün en iyi örneklerinden biri olduğu  açık. Bir sonraki MessnerMoto projesi için üç yıl daha beklemek zorunda kalmayacağımızı umuyoruz.


Kaynak: Bikekexif MessnerMoto | Instagram | Images by Boris Jovanovic

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe