S.O.F.T. (Spirit Of Flat Track) - RETRO ART CUSTOM İmzalı bir Flat Tracker

Ocak 16, 2018


  Güzel projelerde imzası olan Retro Art Custom bu sefer Türkiye'de pek yaygın olmayan Flat Tracker tazında bir çalışma yapmış. Serkan Ünverdi Honda CRF 250 L modelini donör alarak yapmış ki, bunun örneklerini bulmanız neredeyse imkansız.

  Crf 250 L'nin kafes şeklindeki şasisi, standart şasi tüneli olan benzin deposu tasarımlarına pek uygun değil. Serkan bu problemi çözme uğraşındayken kafasında farklı bir fikir belirmiş. 

"Neden 2 in 1 olmasın? Yani istenildiğinde 2-3 saatlik bir montaj ve demontaj süreciyle tekrar standart bir Crf 250 L ye dönüşebilsin. Elbette bu kararım üretim sürecini bir hayli uzattı. Çünkü normalde gözden çıkarabileceğim detaylar her ikisinde de uyacak şekilde tasarlanmalıydı. Kısacası istenildiğinde Enduro istenildiğinde Flat Tracker olmalıydı.""İşe teknik alta yapıyı hazırlamakla başladım. Bu tarzın gereği olan alttan gelen eksoz borusu ve küçük ince yapılı bir son susturucu olmazsa olmazlardadı. Susturucu olarak GP style olarak bilinen tarzda paslanmaz çelik bir eksoz tercih ettim Manifoltdan susturucuya kadar gelen boru ise tabiki el yapımı ve yine paslanmaz çelik olarak uygulandı."

 Önde ve arkada da 18inç telli jant kullanılmış. Jantlar elektrostatik siyah toz boya ile boyanırken, teller çinko ile kaplanmış. Heidenau K60 marka lastikler tercih edilmiş. Arka orijinal ebatı olan 120 taban genişliği korunurken ön 110 taban genişliğine çıkarılmış.  Mesnetlerden alçatılan ön amortisörler ve küçülen jant çapıyla beraber motosikletin önü 65 mm kadar alçalmış. Sürüş dinamiklerinin etkilenmemesi ve geometrinin bozulmaması için arka tarafta ta 65 mm alçaltılmış. Trail mesafesi ise 121 mm'den 105 mm'e düşmüş. Serkan şöyle diyor. 

"Küçültülmüş ön jant ve düşürülmüş trail mesafesiyle çok daha kıvrak oldu. Bunların etkisi olarak da tabi ki ağırlık merkezimiz aşağıya çekilmiş oldu. Ağırlık demişken orijinal eksozu kullanmayarak zaten bir 10 kg ya yakın kazanmıştım. Geri kalan parçaları da hesapladığımda hemen hemen 20 kg'ya yakın hafifledi diyebilirim. Özellikle sıkışık şehir trafiğinde bunun olumlu etkisini hissedebiliyorsunuz. Bu arada motosikletin ön ve arka amortisör hareket mesafeleri hala fabrikasyon  olması gereken standartlarda."


   Motosikletin istenildiğinde tekrar standart bir CRF ye dönüşebilmesi için modelleme yapılırken şasideki fabrikasyon bağlantı noktalarına sadık kalınmış. Ancak bu Serkan'ı çok küçük detaylarda bile çok zaman harcamasına neden olmuş.

  Standart bir stop lambası, bu tarza özgü olan kuyruk tasarımını bozacağı için stop lambasını grenajın yüzeyiyle eşit olacak şekilde elde yapılmış. Motosikletin ruhsat işleri ile uğraşmamak için renk tercihi yine kırmızıdan yana kullanılmış. Kırmzı beyaz kombinasyonuna uyumlu olması için yan ve ön number plate grubu mdf den modellenip polysterene malzemeden vacum forming tekniğiyle yapılmış. 
Ön tarafta ise aydınlatma için eagle eye led tercih edilmiş. Toplam 58 W lık aydınlatma gayet yeterli görünüyor. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında 12 tane delik ve arasından sızan ışık gibi görünseler de number plate in iç kısmında hem yükseklik hemde yatay ayar yapılabilecek bir konstrüksiyon yapılmış. Sinyal grubunda ise hazır aksesuar kullanılmış ve tüm elektrik tesisatı soketler v.s. orjinali bozulmayacak şekilde muhafaza edilmiş.      "Açıkta kalan radyatör ve en önemlisi sağ tarafta önde bulunan radyatörün genleşme kabı ve konjektörün standart pozisyonu simetriyi bozuyordu. Radyatör kısmına uyguladığım el yapımı aluminyum korumanın simetrisini yapmak adına ilave aluminyum breketlerle  genleşme kabı ve konjektörün yeri değiştirildi. Elbette orijinal bağlantı yerlerine sadık kalarak istenildiğin de bu parçalar da eski orijinal yerlerine alınabilecek. Bunların haricinde daha bir çok fabrikasyon standartlarda minik detaylarda var. Örneğin grenaj bağlantılarında kullandığımız, tornada yaptığımız aluminyum konik pullar, arka iç çamurluk yada siyah plastik paneller gibi." diyor Serkan.   Sonuç olarak,  tarzı, düşük ağırlık merkezi, şehir içindeki yeterli gücü, sesi ve kıvraklığıyla çok eğlenceli bir motosiklet daha ortaya çıkmış. Serkan Ünverdi bu Flat Tracker için son olarak şunları söylüyor. "Düşünsenize bir hafta sonu şehirde kaldırımlardan inip çıkıp süper moto kadar olmasa da iyi viraj yapabileceğiniz bir motorunuz oluyor. Diğer hafta sonu ise 21 inç ön jantıyla standart crf niz oluyor ve patikaların çamurlu toprak yolların tadını çıkarabiliyorsunuz. Gerçi at sahibine göre kişner bu haliyle de her yerde gidebilir."

               Fotoğraflar için, Retro Art Custom ailesinin bir üyesi olan Engin Saraççı'ya  teşekkür ediyoruz.


FotoğraflarEngin Saraççı

Benzer Yazılar

0 yorum

Haftanın Popülerleri

Subscribe